Najczęstsza przyczyną zatkanego noska u dzieci jest infekcja, której towarzyszy katar. Dowiedzmy się jednak, jakie mogą być przyczyny zatkanego nosa u dzieci w nocy bez kataru oraz jakie objawy mogą takiej sytuacji towarzyszyć.
Jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa u dzieci w nocy, w przypadku braku kataru?
Towarzyszące dziecku uczucie zatkanego nosa, może mieć wiele przyczyn. Najczęstszym powodem jest katar. Co jednak może być przyczyną, jeśli dziecko nie posiada wydzieliny w nosie oraz innych objawów przeziębienia, a mimo to skarży się na uczucie zatkanego noska? Maluchy najczęściej nie potrafią określić dolegliwości. Należy je, więc bacznie obserwować.
Zatkany nos u dziecka w nocy bez kataru – przyczyny:
- ciało obce w nozdrzach,
- przerost migdałka podniebnego,
- alergie.
Na samym początku przyglądnijmy się dokładnie nozdrzom malucha. Jedna chwila nieuwagi rodzica i ciekawe dziecko może wsadzić sobie mały element do noska, może być on jednak nie zawsze widoczny. Dlatego tak ważne jest nie bagatelizowanie sytuacji, kiedy dochodzi do niedrożności nosa. Jeśli nie jesteśmy pewni przyczyny udajmy się do lekarza, który pomoże ją określić.
Kolejną przyczyną, może być przerost migdałka podniebnego. Wiąże się on ze zmniejszeniem przepływu powietrza przez nos. Uczucie zatkanego nosa może towarzyszyć dziecku, zarówno w dzień, jak i w nocy.
Zatkany nos u dziecka w nocy bez kataru – alergie
Zatkany nos może wskazywać na występujące u dziecka alergie. Jeśli uczucie zatkanego nosa, występuje tylko w nocy, to możemy mieć do czynienia z alergią na roztocza kurzu domowego lub pierze.
Często objawy nasilają się w sezonie grzewczym, ponieważ powietrze w pomieszczeniu jest wyjątkowo suche, przez co występuje nadmierne przysuszanie błony śluzowej. Przydatne może okazać się wietrzenie pokoju przed snem, a także stosowanie nawilżaczy powietrza. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność oraz temperaturę powietrza, a także o pozbycie się zbierającej się na przedmiotach warstwy kurzu.
Zatkany nos u dziecka w nocy bez kataru – objawy, które mogą mu towarzyszyć:
- oddychanie przez usta,
- chrapanie w nocy,
- częste przebudzanie, problemy ze snem,
- mówienie dziecka przez nos.
Jeśli podejrzewamy, że zatkany nos u dziecka, nie jest wynikiem infekcji, warto skontaktować się z laryngologiem, a w przypadku podejrzewania alergii, z alergologiem. Obrzęk błony śluzowej nosa, może nie być niczym przyjemnym dla dziecka.