Zaleganie wydzieliny w nosie, nie jest przyjemnym uczuciem dla każdego. Podczas występowania kataru u dziecka powinniśmy zadbać o właściwą pielęgnację dróg oddechowych. Dowiedzmy się jak szybko wyleczyć katar u dzieci.
Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka – jak szybko wyleczyć katar u niemowlaka?
Dolegliwością często występującą u dzieci jest katar. Charakteryzuje się on zalegającą wydzieliną w nosie lub jej spływaniem po tylnej ścianie gardła oraz uczuciem zatkanego nosa. Częstymi przyczynami kataru u dzieci są infekcje wirusowe lub bakteryjne oraz alergie. Zastanawiając się, jak szybko wyleczyć katar u dziecka, musimy wziąć pod uwagę jego wiek.
W pierwszej kolejności przyglądniemy się sposobom na pozbycie kataru u najmłodszych, niemowlaków. Ze względu na fakt, że niemowlęta oddychają głównie przy użyciu noska, może wystąpić częste rozdrażnienie malucha, co łączy się z płaczem, a często nieprzespanymi nocami.
Jak szybko wyleczyć katar u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?
- odciąganie kataru aspiratorem,
- inhalacje,
- użycie soli morskiej i kropli dla niemowląt.
Każdy rodzic powinien pozbywać się zalegającej w nosku niemowlaka wydzieliny. Jednym ze sposobów jest użycie aspiratora do noska. Na rynku dostępnych jest wiele aspiratorów elektronicznych, ręcznych oraz gruszki, które są coraz rzadziej stosowane. Używając ich pamiętajmy o odpowiedniej higienie, systematycznym myciu.
Rozrzedzanie wydzieliny, dzięki czemu łatwiej wydostanie się ona z nosa, możemy uzyskać przy użyciu inhalacji z soli fizjologicznej. Inną opcją jest stosowanie wody morskiej do nosa, która ma również właściwości rozrzedzające.
Katar u dziecka – jak szybko wyleczyć?
W przypadku, gdy zastanawiamy się jak szybko wyleczyć katar u dziecka starszego, mamy nieco większe pole wyboru. Niemniej jednak areozole z wodą morską, czy inhalację, także sprawdzą się bardzo dobrze. U dzieci starszych niż 3 latka, możemy stosować inhalację z soli kuchennej, a także z olejków eterycznych.
W przypadku dzieci, które ukończyły już 2 rok życia możemy stosować krople obkurczając błonę śluzową nosa, które zmniejszą dolegliwości. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że nie powinno używać się ich, przez dłużej niż 5 dni. Na rynku dostępne są także preparaty zawierające pseudoeferdynę, które zmniejszają obrzęk i przykrwienie błony śluzowej. Są to jednak leki, które można stosować dopiero po 12 roku życia.
Wśród domowych sposobów, jak szybko wyleczyć katar u dziecka, znajdziemy zalecenie, odnośnie nawilżenia pokoju dziecka. Wilgotność w pomieszczeniu możemy uzyskać, dzięki nawilżaczom powietrza, a także poprzez rozwieszenie wilgotnej tkaniny na grzejniku.
W ułatwieniu usunięcia wydzieliny, poprzez jej rozrzedzenie, pomoże odpowiednie nawodnienie dziecka. Picie dużej ilości wody, zapobiega wysuszaniu błoń śluzowych. Zadbajmy u zdrowie dziecka.
Komentarze 5