Gorączka u dziecka może być niepokojącym objawem dla rodziców. Jeśli utrzymuje się przez tydzień gorączka u dziecka, warto podjąć odpowiednie kroki, aby pomóc dziecku poczuć się lepiej.
Tydzień gorączka u dziecka – co robić?
Gorączka u dziecka jest z pewnością niepożądanym zjawiskiem dla każdego rodzica. Z definicji gorączki, możemy dowiedzieć się, że jest ona naturalną odpowiedzią organizmu na czynnik wywołujący infekcję. W tym artykule dowiemy się co może być przyczyną oraz co robić, gdy trwa tydzień gorączka u dziecka.
Gdy po podaniu leków przeciwgorączkowych, temperatura ciała nadal nie spada lub co gorsze wzrasta, a także gdy trwa ona dłużej niż 3-5 dni, to powinniśmy się udać z dzieckiem do lekarza. Tym bardziej gdy gorączka utrzymuje się przez tydzień, a jeszcze tego nie zrobiliśmy. Często sami nie będziemy wiedzieć, co jest przyczyną tak długiego utrzymywania się wysokiej temperatury ciała i konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań np. krwi i moczu.
Stan podgorączkowy u dziecka przez tydzień również powinien nas skłonić do udania się na wizytę lekarską. Podwyższona temperatura z pewnością skądś wynika i warto szybko znaleźć tego przyczynę. Oprócz wizyty u lekarza, istotne jest wspomaganie leczenia oraz zapewnienie komfortu. Oto kilka wskazówek:
- stosowanie leków przeciwgorączkowych, zgodnie z zaleceniami,
- kompresy na czoło,
- odpoczynek i komfort (pozwólmy dziecku spędzić spokojnie czas w łóżku),
- kontrola wilgotności i temperatury w pomieszczeniu.
Gorączka trwająca tydzień u dziecka
Gorączka trwająca tydzień u dziecka, wymaga od nas także stałego monitorowania temperatury, a także zapewnienia odpowiedniego nawodnienia. Regularnie mierz temperaturę i zapisuj odczyty, aby mieć wgląd na to czy stan dziecka się poprawia. Bardzo ważnym czynnikiem podczas wystąpienia długotrwałej gorączki, jest nawadnianie dziecka. Gorączka może prowadzić do większych strat płynów w organizmie.
Gdy występuje tydzień gorączki u dziecka i nie udaje się ustalić jej przyczyny, to możemy mieć do czynienia z gorączką o nieznanej etiologii, czyli FUO. Na podstawie badań, eksperci określają, że u 30-60% dzieci, które cierpią na FUO, nie udaje się określić jej przyczyny. Po kilku latach obserwacji tych dzieci, stwierdzono, że większość z nich pozostaje w stanie ogólnym dobrym. FUO u dzieci mogą wywołać różnego rodzaju zakażenia, np. bruceloza, zakażenie układu moczowego, gruźlica oraz ropnie.
Podsumowując, gorączka trwająca tydzień u dziecka, wymaga pilnej konsultacji z lekarzem pediatrą. W tym czasie podawajmy dziecku środki przeciwgorączkowe zgodnie z zaleceniami, a także często płyny. Sprawdzajmy regularnie temperaturę ciała oraz zadbajmy o odpoczynek i komfort dziecka.