Bardzo ważnym zagadnieniem, na którego temat rodzice powinni mieć wiedzę, jest co zrobić, gdy gorączka nie spada u dzieci. Warto wiedzieć w jakich odstępach można podawać leki zbijające temperaturę oraz jaka gorączka jest groźna dla dziecka.
Kiedy zbijać temperaturę i jaka gorączka jest groźna dla dziecka?
Dużym problemem dla każdego rodzica może być sytuacja, kiedy wysoka temperatura ciała nie spada. W takim wypadku pamiętajmy, aby nie panikować, zachowajmy spokój. Poradnik dzieci, pomoże dowiedzieć się, co zrobić gdy gorączka nie spada u dziecka.
Na samym początku dowiedzmy się, czy zawsze trzeba zbijać gorączkę u naszej pociechy. Pamiętajmy, że podwyższona temperatura jest mechanizmem obronnym. To czy należy ją zbijać będziemy widzieli sami po naszym dziecku, jak znosi gorączkę. Jedno dziecko może mieć pełnie energii przy 39 stopniowej gorączce, natomiast inne przy 38 stopniach może nie mieć siły na nic.
Specjaliści za umowną granicę zbijania gorączki uznali 38,5 stopnia Celcjusza. Nie zawsze jednak trzeba czekać, aż taka temperatura nastąpi, dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka.
Innym ważnym zagadnieniem, jest to jaka gorączka jest groźna. Nadmierny wzrost temperatury, powyżej 40 stopni Celcjusza może stanowić już niebezpieczeństwo dla organizmu i należy skonsultować się z lekarzem. Tak wysoka gorączka może niestety prowadzić do uszkodzenia komórek, a także zaburzenia pracy organizmu.
Co zrobić gdy gorączka nie spada u dziecka?
W pierwszej kolejności, gdy zastanawiamy się, co zrobić gdy gorączka nie spada u dziecka, jest podanie dziecku leku, który ją obniża. Może nastąpić jednak sytuacja, że mimo jego podania temperatura utrzymuje się nadal.
W tym wypadku możemy podać inny lek. Przykładowo, gdy podaliśmy dziecku paracetamol, tym razem możemy użyć ibuprofenu. Pamiętajmy jednak o tym, że ten sam lek może różnić się nazwami. Przykładowo paracetamol to np. Apap, Calpol oraz Panadol, a ibuprofenem jest: Ibum, Ibuprom i Nurofen.
Najrozsądniejszym czasem podania innego leku, jeśli gorączka nie spada jest godzina. Tyle około potrzebuje lek przeciwgorączkowy, aby móc skutecznie zbić gorączkę. Ibuprofen działa zwykle szybciej, natomiast Paracetamol wolniej.
Co ile podawać lek na gorączkę dziecku? – ten sam lek
- paracetamol: odstęp minimum 4-6 godzin
- ibuprofen: odstęp minimum 6-8 godzin
Do lekarza z gorączką powinniśmy udać się, gdy temperatura utrzymuje się ponad 5 dni, a także, gdy temperatura 40 stopni nie spada pomimo podania leku.
Komentarze 1