Czy Twoje niemowlę cierpi na kolki? Często pojawiające się napady płaczu mogą być przyczyną frustracji zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Dowiedzmy się, do którego miesiąca występują kolki u dzieci najczęściej.
Kiedy może występować i kiedy mija kolka niemowlęca?
Kolkę u dziecka możemy podejrzewać, gdy pomimo ciągłego, napadowego oraz okresowego płaczu, dziecko prawidłowo przybiera na wadze oraz chętnie je. Najczęściej taki stan pojawia się o podobnej porze dnia, najczęściej jest to pora wieczorna lub nocna. Dowiedzmy się jednak, do którego miesiąca są kolki, czy jest jakiś określony termin.
Na samym początku warto jednak dowiedzieć się, kiedy może się ona pojawić, czyli czy jest określony czas na początek występowania kolki u dzieci. W różnych źródłach możemy przeczytać o innych momentach granicznych. Natomiast najczęściej spotykaną informacją, jest możliwość wystąpienia kolki już od 3 tygodnia życia dziecka.
Warto wspomnieć, że kolka nie musi występować u wszystkich dzieci. Wpływu na jej pojawienie się nie ma rodzaj karmienia, może pojawić się zarówno u dzieci karmionych naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Zarówno to, od kiedy może występować, jak i od kiedy mija kolka, jest jednakowe u dziewczynek i chłopców.
Do którego miesiąca jest kolka?
Wróćmy jednak do głównego zagadnienia w tym artykule, czyli do którego miesiąca są kolki. Dla lekarza kolka to zespół zachowań, a także reakcji maluszka w wieku pomiędzy trzecim tygodniem, a piątym miesiącem życia. Tak, więc przyjmuje się, że jej występowanie powinno zniknąć do 5 miesiąca życia.
Objawy kolki:
- płacz o charakterze napadowym, utrzymujący się przez min. 3 godziny
- nagły niepokój występujący o tej samej porze dnia
- występowanie płaczu co najmniej 3 razy w tygodniu
Brak nawracania powyższych objawów, może wskazywać na to kiedy mija kolka niemowlęca. Najczęściej mijają one samoistnie około 4 miesiąca życia. Jeśli jednak występuje ona u starszego niemowlaka, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że kolka nie jest chorobą, a zaburzeniem czynnościowym układu pokarmowego. Jednak każde niepokojące zachowanie, które może wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka warto omówić ze specjalistą.