Odpowiednie karmienie dziecka jest bardzo ważne, aby nasza pociecha rozwijała się w prawidłowy sposób. Dotyczy to także podawania niemowlakowi mleka modyfikowanego. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko nie je za rzadko lub za często, to koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.
Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym – co ile?
Karmienie niemowlaka w pierwszych miesiącach życia powinno odbywać się poprzez karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym, podanym w butelce. Czasem możemy zastanawiać się, czy jest określona częstotliwość z jaką powinniśmy karmić maluszka. Wiąże się to z myślą, czy nasza pociecha nie je, ani za mało, ani za dużo. Dowiedzmy się czy to, że niemowlę je co 2 godziny mleko modyfikowane jest powodem do obaw.
Dawniej uważało się, że karmienie dziecka powinno odbywać się według określonego harmonogramu. Jednak w obecnych czasach przyjęło się to, że karmienie piersią, jak również podawanie mleka modyfikowanego w butelce, powinno odbywać się na żądanie. Wynika to z faktu, że każde dziecko może potrzebować innej ilości pożywienia i domagać się go w różnym czasie.
W przypadku karmienia niemowlaka mlekiem modyfikowanym, zaleca się jednak, aby nie karmić maluszka częściej niż co 3 godziny. Mleko modyfikowane trawi się bowiem dłużej niż mleko z piersi, od mamy.
Niemowlę je co 2 godziny mleko modyfikowane – czy to coś złego?
Zastanawiając się, co w przypadku gdy niemowlę je co 2 godziny mleko modyfikowane, warto przypomnieć sobie jak wygląda optymalny plan karmienia:
- pierwszy tydzień: karmienie co 2-3 godziny,
- drugi tydzień: karmienie co 3 godziny,
- trzeci tydzień: karmienie co 3-4 godziny,
- następne miesiące: karmienie co ok. 4 godziny (6 karmień na dzień).
Jak możemy sami zobaczyć, jeśli dziecko domaga się butelki w pierwszych tygodniach życia, co około dwie godziny, to nie ma w tym nic dziwnego. Maluszki potrzebują wtedy mniejszych porcji, ale częstszych.
Co jednak gdy to nie noworodki, a niemowlęta jedzą co 2 godziny mleko modyfikowane? Zdarza się to i może wynikać z indywidualnych potrzeb dziecka. Jeśli jednak masa ciała naszej pociechy utrzymuje się w normie centylowej, nie powinniśmy mieć żadnych powodów do obaw. Natomiast jeśli taka sytuacja nas niepokoi, to możemy skonsultować się podczas wizyty z lekarzem pediatrą lub omówić to z położną środowiskową. Pamiętajmy, że prawidłowe odżywianie się dziecka, przekłada się na jego rozwój.