Gorączka u dziecka może być przerażająca dla każdego rodzica. Gdy temperatura ciała sięga 40 stopni, niezbędne jest odpowiednie postępowanie w celu złagodzenia objawów i zapewnienia komfortu maluchowi. Dowiedzmy się, co robić gdy dziecko ma 40 stopni gorączki.
Temperatura ciała dziecka wynosi 40 stopni – co robić?
Gorączka u dziecka, jak również u osoby dorosłej, jest naturalną reakcją organizmu na infekcję lub stan zapalny. Obok głównego zagadnienia, czyli co robić gdy dziecko ma 40 stopni gorączki, warto wiedzieć, z czego taka temperatura może wynikać:
- grypa
- trzydniówka
- zapalenie ucha
- ospa, świnka, różyczka
- infekcja układu pokarmowego lub dróg moczowych
Niezależnie od przyczyny wysokiej temperatury ciała, w pewnym momencie nie pełni ona już funkcji obronnej organizmu, a jest zagrożeniem dla życia dziecka. Za taką temperaturę zagrażającą życiu, uważa się 41 stopni Celcjusza.
Dziecko ma 40 stopni gorączki co robić? Najlepszą i najbezpieczniejszą czynnością, którą powinien zrobić każdy rodzic w takiej sytuacji, jest pilne udanie się do lekarza. Podniesiona temperatura ciała do około 40 stopni może prowadzić do uszkodzenia struktur komórkowych w organizmie.
Co robić gdy dzieci mają 40 stopni gorączki?
Dowiedzmy się także, jakie mogą być inne ważne kroki przy wysokiej temperaturze, czyli co robić gdy dziecko ma 40 stopni gorączki. Bardzo ważnymi czynnościami są: pomiar temperatury oraz obserwacja objawów. Zaobserwowane objawy mogą być bardzo przydatne przy konsultacji z lekarzem i podczas podjęcia odpowiednich działań.
Zastanawiając się, co na wysoką gorączkę u dziecka podawać, podpowiadamy: bardzo ważne jest podawanie dużej ilości płynów. Gorączka może prowadzić do odwodnienia, dlatego należy zadbać o nawodnienie organizmu. Zadbajmy też o komfort i wypoczynek dziecka. Zapewnijmy odpowiednią temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniu, w którym się znajduje.
Zbijanie gorączki powinno odbywać się już od temperatury 38 stopni Celcjusza. Jeśli wysoka gorączka nie występuje z innymi objawami, to należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe, np. na bazie paracetamolu, najlepiej po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Po ustabilizowaniu się gorączki, zadabjmy o nieprzegrzewanie się pociechy.