Gorączka jest z pewnością powodem do niepokoju u niejednego rodzica. Warto zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami na jej temat. Dowiedz się, więc kiedy zbijać temperaturę u dzieci.
Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?
Wysoka gorączka u dziecka, jest często dużym zmartwieniem u rodziców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy rodzic martwi się o zdrowie niemowlaka oraz starszej pociechy. Z pewnością ważnym zagadnieniem, które omówimy w tym artykule jest to, kiedy zbijać gorączkę u dziecka.
Na samym początku należy zaznaczyć, że gorączka jest reakcją obronną organizmu, która to jest skierowana na przeróżne czynniki. Zawsze jednak, gdy zauważymy podniesioną temperaturę ciała u malucha, powinniśmy stale monitorować stan dziecka i zwiększyć częstotliwość pomiarów temperatury, np. co 20-30 minut.
Odnosząc się jednak, do głównego zagadnienia, czyli kiedy zbijać temperaturę u dziecka, dowiemy się, że z zaleceń lekarzy jest to temperatura wyższa niż 38 stopni Celcjusza. Zbyt szybkie podanie leków przy stanie podgorączkowym może sprawić, że układ immunologiczny nie będzie się prawidłowo kształtował. Wiąże się to z umiejętnością samodzielnego zwalczania infekcji.
Powinniśmy, jednak podać dziecku leki przeciwgorączkowe, jeśli dziecko ma mniejszą temperaturę, ale zauważyliśmy, że m.in.:
- nie chce pić
- jest bardzo marudne
- nie ma siły, żeby siedzieć lub stać
Kiedy zbijać temperaturę u dziecka – domowe sposoby na obniżenie gorączki
Dowiedzieliśmy się już kiedy zbijać gorączkę u dziecka, warto także przyglądnąć się domowym sposobom na jej zbijanie. Mogą okazać się one jednak mniej skuteczne, niż podanie leku. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, co na gorączkę u dziecka, gdzie piszemy jakie leki można podać dziecku w danym wieku.
W pierwszej kolejności, kiedy zbijamy gorączkę u dziecka, możemy zastosować zimne okłady. Najpopularniejsze są okłady na czoło lub kart, jednak bardziej skuteczne są w okolice wątroby lub pachwin. Są to miejsca, które cechują się dużym przepływem krwi.
Inną metodą na obniżenie temperatury, jest kontakt ciała dziecka z ciałem rodzica. Sposobem, który jest także często stosowany przez rodziców, są kąpiele w wodzie o temperaturze mniejszej o 1-2 stopnie Celcjusza, od temperatury ciała dziecka.
Podsumowując, to kiedy zbijać temperaturę u dziecka, określa się na wyższą niż 38 stopni Celcjusza. Zawsze podczas gorączki należy obserwować stan dziecka i mierzyć systematycznie temperaturę ciała. Nie zapominajmy o częstym nawadnianiu maluszka. Oprócz podania leku możemy także skorzystać z domowych sposobów na obniżenie gorączki.
Komentarze 1