Jednym z ważniejszych pytań na temat szczepień, które może przyjść do głowy świeżo upieczonym rodzicom, jest: kiedy pierwsze szczepienie dzieci? Z poniższego artykułu dowiemy się nie tylko kiedy się odbywa, ale także co warto zabrać ze sobą na pierwszą wizytę szczepienną.
Kiedy pierwsze szczepienie dziecka?
Szczepienie dziecka, szczególnie jeśli ma ono miejsce po raz pierwszy może przynieść rodzicom lub opiekunom maluszka dużą dawkę niepokoju oraz pytań. Warto je więc spisać, aby zapoznać się z odpowiedziami na ich temat, podczas wizyty u lekarza.
Ważnym zagadnieniem w tym wszystkim, może być: kiedy pierwsze szczepienie dziecka powinno mieć miejsce. Pierwsze szczepienie odbywa się jeszcze na oddziale noworodkowym, kilka dni po urodzeniu. Jest to szczepienie przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Na kolejne wizyty musimy się już umówić samodzielnie w przychodni, która będzie realizowała szczepienia naszego dziecka.
Pierwsza taka wizyta na szczepieniu wypada po ukończeniu 6 tygodnia życia przez dziecko. Najlepiej jest ustalić z lekarzem wariant szczepień, podczas wizyty patronażowej maluszka w okresie noworodkowym. Wtedy podczas pierwszej wizyty szczepiennej w przychodni, będzie już wiadomo jakim wariantem ma być szczepione dziecko.
Szczepienia nieobowiązkowe oraz co zabrać na pierwszą wizytę szczepienną?
Dowiedzieliśmy się już, kiedy pierwsze szczepienie dziecka ogólnie oraz w przychodni. Warto zaznaczyć także, że w pierwszych miesiącach życia maluszka odbywa się największa ilość szczepień ochronnych. Dzieje się tak, aby jak najszybciej uodpornić dziecko przeciw groźnym chorobą zakaźnym.
W pierwszym półroczu życia zaleca się zaszczepienie maluszka zarówno preparatami obowiązkowymi, jak także zalecanymi, które są nierefundowane. Wymienia się w nich m.in. przeciw meningokokom grupy B oraz grupy A,C,W oraz Y. Warto omówić chęć ich podania z lekarzem. Ponadto ważne jest, aby dążyć do terminowego wykonywania szczepień, zgodnie z kalendarzem szczepień u dzieci.
Powracając do naszej pierwszej wizyty szczepiennej w przychodni, to co właściwie powinniśmy zabrać? Niezbędna będzie na pewno książeczka zdrowia dziecka, a ponadto warto zaopatrzyć się także w:
- mokre chusteczki,
- czystą pieluszkę,
- podkład jednorazowy,
- smoczek (jeśli dziecko korzysta),
- ubranko na zmianę.