Podczas karmienia dziecka, możemy być czasem zmuszeni do zagęszczenia pokarmu, czyli mleka. Z poniższego artykułu możemy dowiedzieć się, czym zagęścić mleko modyfikowane oraz jak nie powinno się go zagęszczać.
Kiedy i czym zagęszczać mleko modyfikowane?
Czasem podczas żywienia, karmienia malucha może dojść do sytuacji, kiedy musimy zdecydować się na zagęszczenie posiłku, jakim jest mleko mamy lub modyfikowane. W tym wypadku skupimy się głównie na drugiej z wymienionych opcji. Na myśl mogą, więc nasuwać się pytania: czym zagęścić mleko modyfikowane, a także kiedy występuje potrzeba jego zagęszczenia?
Jest to częsty sposób, jeśli mamy do czynienia z:
- ulewaniem u dziecka,
- brakiem prawidłowego przyrostu wagi,
- problemem z nieprzespanymi nocami.
Należy mieć na uwadze, że zagęszczenie mleka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Nie powinniśmy robić tego samodzielnie, na własną rękę. Stosowanie zagęszczonego mleka może mieć miejsce w różnych okresach życia dziecka, ale może także nie być w ogóle potrzebne.
Istnieje kilka sposobów, na zagęszczenie mleka, m.in.: dodanie kleików lub kaszki. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zwiększać ilości stosowanego mleka, bez zwiększenia ilości płynów, w którym go rozpuszczamy. Może to przyczynić się do rozstroju żołądka u maluszka, a w najgorszym przypadku do przeciążenia nerek.
Zagęszczanie mleka modyfikowanego – kleik
Przyglądniemy się teraz jednak nieco dokładniej, czym zagęścić mleko modyfikowane. Tak jak podaliśmy to już powyżej, jednym ze sposobów jest kleik. Na rynku mamy dostępny zarówno ryżowy, jak i kukurydziany.
W przypadku pierwszego, ryżowego, powinniśmy stosować się do dokładnych zaleceń producenta odnośnie ilości. Spożyty w zbyt dużych ilościach, może powodować zaparcia. Jeśli jednak, stosujemy się do zaleceń, a zaparcia występują mimo to, to proporcje mogą okazać się i tak za duże dla maluszka. Warto wtedy zmienić kleik na kukurydziany i zobaczyć, czy to poprawi wypróżnianie dziecka.
Stosowanie kleika kukurydzianego, to najczęściej około pół łyżeczki na 100 ml mleka. Warto jednak upewnić się jakie są zalecenia producenta.
Obserwujmy swoje dziecko, czy między innymi prawidłowo przybiera na wadze. Wszelkie niepokojące nas zmiany, które mogą mieć wpływ na zdrowie lub rozwój dziecka powinniśmy konsultować z lekarzem.