Refluks fizjologiczny dotyczy niemalże 50% niemowlaków. Jego objawy powinny jednak po pewnym czasie ustąpić. Dowiedz się kiedy mija refluks u niemowlaków oraz na co zwrócić uwagę, gdy dziecko go posiada.
Refluks u niemowlaka kiedy mija i jak się najczęściej objawia?
Częstym zjawiskiem występującym u prawie 50% niemowlaków jest refluks. Objawia się on najczęściej ulewaniem, czyli sytuacją gdy spożyty przez maluszka pokarm wraca do buzi i wylewa się przez wargi. Pokarm ten może przyjmować płynną lub zbliżoną do jogurtu konsystencję. Do ulewania dochodzi najczęściej tuż po posiłku lub kilka godzin po nim. Dowiedzmy się jednak, kiedy mija refluks u niemowlaka.
Według specjalistów refluks u malucha przestaje występować już w 3 lub 4 miesiącu życia. Okres ten jest jednak zależny od tempa rozwoju dziecka i może potrwać nawet do pierwszego roku życia. Jest to czas, gdy układ pokarmowy dojrzewa. Refluks u niemowlaka kiedy mija, jest także związane z coraz lepszym wykształcaniem się dolnego zwieracza przełyku.
Refluks pojawia się kiedy zwieracz nie działa poprawnie. Zwieraczem nazywamy miejsce połączenia żołądka i przełyka. Jeśli działa prawidłowo, to otwiera się w momencie dostarczania pokarmu i zamyka zaraz po tym.
Refluks u niemowląt – kiedy mija?
Podczas gdy podejrzewamy, że nasz maluszek ma refluks, zwróćmy uwagę na pewne czynniki:
- czy przybiera prawidłowo na wadze,
- czy pojawiają się obfite i nagłe wymioty,
- czy ulewanie nie jest wynikiem przekarmienia,
- czy pozycja do karmienia piersią lub butelką jest prawidłowa.
Gdy dziecko osiągnie już wiek jednego roku, a jest to zazwyczaj okres kiedy mija refluks u niemowlaka, lecz jego objawy będą się cały czas utrzymywać lub narastać, to należy udać się do lekarza, ponieważ może to wskazywać na patologiczny refluks, który wymaga leczenia.
Do specjalisty powinniśmy także iść, jeśli dziecko nieprawidłowo przybiera na wadze lub jego waga spada. To samo dotyczy przypadku, gdy maluch gwałtownie wymiotuje, nawet w nocy. Takie objawy mogą wskazywać na ukrytą patologię układu oddechowego lub pokarmowego. Do powodowania refluksu u niemowlaka może dojść w sytuacji, gdy go przekarmiamy lub karmimy w nieprawidłowej pozycji. Dziecko wówczas połyka zbyt dużo powietrza i ulewa mu się zjedzony pokarm.
Podsumowując, to kiedy mija refluks u niemowlaka może zależeć od szybkości rozwoju dziecka. Przyjmuje się, że powinien on ustać do około 1 roku życia. Na jego występowanie może przyczynić się m.in.: zła pozycja do karmienia, karmienie butelką, przekarmianie. Najczęściej jednak główną przyczyną jest niedojrzałość zwieracza przełyku. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, to niezwłocznie udajmy się do lekarza.