Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko jak najmniej chorowało. Niestety dolegliwością nieuniknioną u każdego dziecka jest katar. Może on występować u starszych dzieci, ale także u noworodka i niemowlaka. Dowiedzmy się, ile trwa katar u niemowlaków.
Katar u dziecka- ile trwa?
Sytuacją, która może przysporzyć sen z powiek u niejednego rodzica jest katar u maluszka. Niestety tak, jak i starsze dzieci może on dotyczyć także, kilku tygodniowego niemowlaka. Jego przyczyny mogą być bardzo różne, lecz jak najszybsze się jego pozbycie, jest bardzo ważne dla zdrowia maluszka. Często zadawanym przez rodziców pytaniem jest, ile trwa katar u niemowlaka?
Katar u dziecka może utrzymywać się przez ok. 10-14 dni. Jest to dłuższy okres niż u starszego dziecka lub dorosłego, ze względu na fakt, że organizm niemowlaka nie jest jeszcze do końca dojrzały i gorzej reaguje na zwalczanie patogenów. Jeśli jednak jego objawy po tygodniu nie ustąpią lub się nasilą, to należy udać się do lekarza. Powinniśmy także skonsultować się niezwłocznie ze specjalistą jeśli katar dokucza dziecku poniżej 3 miesiąca życia.
Na co zwrócić uwagę i kiedy należy udać się do lekarza:
- ile trwa katar u niemowlaka: powyżej 7 dni – konsultacja ze specjalistą,
- w jakim wieku jest niemowlak: poniżej 3 miesiąca życia – udać się niezwłocznie,
- przebieg choroby nasila się,
- katarowi towarzyszy gorączka lub duszności.
Ile trwa katar u dziecka i jakie są jego główne objawy?
Zastanawiając się, katar u dziecka ile trwa, musimy sprecyzować w jakim wieku jest nasz maluszek, ponieważ u starszych dzieci występuje on najczęściej około tygodnia, natomiast u młodszych tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, może nawet dwa razy tyle. Katar powinien ustąpić samoistnie, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, a nawet szybciej jeśli wdrążymy odpowiednie leczenie. Dziecko zmagające się z katarem, może częściej płakać oraz źle spać, ze względu na utrudnione oddychanie.
Główne objawy kataru:
- wyciek wydzieliny z nosa,
- zatkany nos,
- kichanie.
Ważne jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia dziecku. Zgodnie z zaleceniami WHO, niemowlaki poniżej 6 miesiąca życia, powinny być karmione na żądanie zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, jeśli na taki rodzaj karmienia zdecydowali się rodzice. Jeśli niemowlę zmaga się z katarem możliwe, że będzie ono jadło mniej niż zwykle, ale częściej, ponieważ zatkany nosek może utrudniać ssanie.
Podsumowując, u niemowlaka ciężko o samodzielne wydmuchiwanie wydzieliny z noska. Zastanawiając się, ile trwa katar u niemowlaka, dowiemy się, że najczęściej utrzymuje się przez okres 10-14 dni. Katar u maluszka objawia się zazwyczaj: zatkanym noskiem, wyciekiem wydzieliny oraz kichaniem.