Jednym z najczęściej występujących rodzajów katarów u dzieci, jest katar o podłożu wirusowym. Dowiedzmy się ile trwa katar wirusowy u niemowlaków, jak się objawia oraz kiedy należy udać się do lekarza.
Ile trwa katar wirusowy u niemowlaka i jakie objawy mu towarzyszą?
Katar u niemowlaka wywołuje rozdrażnienie dziecka, a nie wyleczony może wiązać się z poważnymi powikłaniami. Najczęstszą przyczyną kataru są łagodne infekcje o podłożu wirusowym. Za katar najczęściej odpowiadają tzw. rhinowirusy, które mogą rozprzestrzeniać się drogą kropelkową, poprzez kaszlenie oraz kichanie.
Dowiedzmy się, więc ile trwa katar wirusowy u niemowlaka. Określa się, że może on trwać nawet od 10 do 14 dni. W tym czasie nie powinny towarzyszyć mu inne objawy, np. gorączka. Objawy kataru u niemowlaka ciężko przeoczyć. Niemowlak staje się płaczliwy i rozdrażniony. Może wystąpić brak apetytu, dziecko będzie odmawiało jedzenia i picia, lub trudności z ssaniem piersi, które utrudnia zatkany nosek.
Czym może objawiać się katar wirusowy u niemowlaka?
- obrzęk i przykrwienie błony śluzowej nosa,
- zwiększenie produkcji wydzieliny, która prowadzi do blokady noska,
- wydzielina na początku jest przeźroczysta i wodnista, z czasem może przyjąć gęstszą formę w kolorze żółtym.
Katar u niemowlaka kiedy do lekarza?
Katar u dziecka może być leczony domowymi sposobami, a także farmakologicznymi po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Dowiedzmy się jednak, jakie czynniki mogą wpłynąć na to, że musimy się udać niezwłocznie do pediatry.
Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza:
- jeśli katar utrzymuje się przez więcej niż 7 dni,
- towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała, gorączka,
- występuje u niemowlaków poniżej 3 miesiąca życia,
- dziecko pociera często główką o poduszkę,
- niemowlę pociera nadmiernie rączką okolice ucha.
Ostatnie dwa z wymienionych powyżej czynników, mogą wskazywać na zapalenie ucha środkowego. Podczas wizyty lekarz zaleci bezpieczną, dla tak małego dziecka metodę leczenia. Innymi czynnikami są występowanie kataru u najmłodszych dzieci, tych poniżej 3 miesiąca życia, a także gorączka. Ze względu na niedojrzały układ immunologiczny małe dzieci są dużo bardziej narażone na rozwój dalszy innych infekcji. Mogą one obejmować: gardło, ucho środkowe, a także zatoki.
Podsumowując, nie powinniśmy odwlekać wizyty u lekarza, gdy zaobserwujemy niepokojące nas objawy. Szukając odpowiedzi na pytanie, ile trwa katar wirusowy u niemowlaka, dowiemy się, że może to być okres nawet do 14 dni. W tym czasie maluszkowi będzie towarzyszył zatkany nosek, rozdrażnienie oraz płaczliwość.
Komentarze 1