W wyniku operacji cesarskiego cięcia, komfort mamy podczas karmienia piersią może być nieco ograniczony. Szczególnie w pierwszych dniach musi ona bowiem uważać na ranę, aby jej nie uciskać. Dowiedzmy się jakie pozycje do karmienia po cesarce będą gwarantowały wygodę, zarówno mamie, jak i dziecku.
Laktacja i pozycja do karmienia po cesarce
Idealnym sposobem żywienia noworodka, jest karmienie piersią, ponieważ w mleku mamy znajduje się wiele substancji, które stymulują rozwój układu odpornościowego malucha. Niestety może się zdarzyć, że proces laktacyjny będzie opóźniony i utrudniony u kobiety, która urodziła poprzez cesarskie cięcie. Aby możliwy był sukces, który łączy się z prawidłową laktacją u takiej mamy, potrzeba:
- pozytywnego nastawienia i woli walki,
- jak najszybszego przystawienia malucha do piersi,
- pomocy wykwalifikowanego personelu.
Aby możliwe było jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi, ważna jest odpowiednia pozycja karmienia piersią po cesarce. Po operacji, mama nie będzie mogła pionizować się od 8 do 12 godzin. Przydatna podczas karmienia będzie, więc pomoc drugiej osoby. Pozycja musi być komfortowa zarówno dla mamy, jak i dziecka.
Wygodna pozycja do karmienia po cesarce:
- pozycja leżąca na boku,
- pozycja leżąca na plecach,
- pozycja spod pachy.
Pozycja karmienia piersią po cesarce – szczegółowo
Pierwsza wymieniona pozycja karmienia piersią po cesarce to leżąca na boku. Nie ma w niej potrzeby użycia dużej ilości siły. Powinniśmy położyć się na którymś z boków, nie opierajmy się na łokciu, tylko połóżmy ramię na podłożu i obejmujmy nim noworodka. Dla wygody mamy głowa powinna znajdować się nieco wyżej na poduszce. Maluszek zwrócony jest brzuszkiem do brzucha mamy, z głową na wysokości piersi. Ta pozycja sprawdzi się również świetnie, podczas karmień niemowlaka w nocy.
Kolejna pozycja do karmienia po cesarce, to leżąca, ale na plecach. Jest to bardzo wygodna pozycja po operacji cesarskiego cięcia. Dziecko połóżmy wzdłuż ciała mamy lub po skosie, podpierając ręka. Podeprzyjmy głowę oraz ręce poduszkami, aby ta pozycja była jak najbardziej komfortowa. Omawiana pozycja wspiera naturalne zachowania i odruchy. Dzięki temu sprawdza się przy noworodkach, które odmawiają ssania.
Wśród pozycji karmienia piersią po cesarce, znalazła się także spod pachy. Jest ona jednak zalecana dla mam, które już wstają i siadają. Nie będzie miało wtedy miejsce niebezpieczeństwo podrażniania i uciskania rany. Ułóżmy maluszka pod pachą na przedramieniu. Dłonią podtrzymujmy główkę oraz kark, a przedramieniem tułów maleństwa. W tej pozycji główka znajduje się na wysokości piersi, a nóżki pod pachą mamy. Wygoda mamy i dziecka powinna być zapewniona poprzez stabilne oparcie pleców.