Ząbkowanie oraz zapalenie ucha, czyli dwie nieprzyjemne i często bolesne momenty w życiu dziecka. Dowiedzmy się nieco na temat zapalenia ucha u niemowląt, a ząbkowaniu. Jak je odróżnić i czemu ból ucha może występować przy wyrzynaniu zębów.
Zapalenie ucha u niemowląt a ząbkowanie
W okresie niemowlęcym możemy zaobserwować różne objawy, które mogą wskazywać zarówno na ząbkowanie, jak i na zapalenie ucha. Tak małe dziecko oczywiście nie powie nam co mu dolega, więc dowiedzmy się jak można odróżnić od siebie te dwa stany u maluszka. Zagłębmy się także w zagadnienie: zapalenie ucha u niemowląt a ząbkowanie.
Na samym początku zaznaczmy, że zapalenie ucha jest dość częstym zjawiskiem u niemowlaków. Wynika to z faktu, że trąbka słuchowa jest szeroka, krótka oraz ustawiona poziomo, przez co infekcje mogą przenosić się szybciej z gardła w kierunku ucha, niż u dorosłych. W takiej sytuacji dziecku może sprawiać ból nawet pozycja leżąca.
Zapalenie ucha u niemowląt, a ząbkowanie – czyli co może towarzyszyć zapaleniu ucha i nie występuje podczas wyrzynania się zębów:
- przy ząbkowaniu podwyższona temperatura, a przy zapaleniu ucha gorączka,
- kaszel,
- niechęć do leżenia na plecach,
- nasilający ból przy pociągnięciu za małżowinę uszną,
- wyciek ropy z ucha.
Ból ucha przy ząbkowaniu u dzieci
Często mówi się, że ból ucha jest jednym z objawów ząbkowania u dzieci. Dlaczego ból ucha przy ząbkowaniu może towarzyszyć niemowlakom? Gdy zaobserwujemy ciągnięcie się za uszko przez dziecko, może to zapowiadać wychodzenie pierwszych lub kolejnych zębów. Powinniśmy jednak obserwować pociechę, czy wymienione powyżej objawy występują i czy się nasilają.
Ból ucha przy ząbkowaniu uznaje się za jeden z nietypowych objawów. Często pojawia się on podczas wyrzynania się trzonowych zębów. Ból promieniuje w okolice uszu, przez co niemowlak ciągnie lub drapie swoje uszka. Nabrzmiałe, bolesne dziąsła oraz dyskomfort w okolicy uszu z pewnością nie są niczym przyjemnym dla dziecka.
Gdy tylko zaobserwujemy niepokojące nas zachowanie dziecka, w tym ogólne osłabienie, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Nieleczone zapalenie ucha środkowego może grozić poważnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka.