Rozwój dziecka składa się z wielu etapów, które łączą się ze sobą. Tak samo jest w przypadku raczkowania. Kiedy więc dziecko powinno zacząć swoją przygodę z raczkowaniem, jaki jest wpływ na jego rozwój oraz jak możemy zachęcić malucha do przemieszczania się?
Co to jest raczkowanie i kiedy dzieci raczkują?
Jednym z wielu etapów rozwojów dziecka, jest raczkowanie. Wspomaga ono prawidłowy rozwój dziecka. Dowiedzmy się więc, kiedy niemowlę zaczyna raczkować. Przyjmuje się, że maluchy rozpoczynają swoją przygodę z raczkowaniem ok. 9 miesiąca życia. Według WHO okres ten powinien przypaść pomiędzy 5,5-13,5 miesiącami życia. Etap raczkowania zazwyczaj trwa u dzieci 3 miesiące. Należy jednak zaznaczyć, że niewielka część dzieci pomija raczkowanie i zaczyna od razu chodzić. Może to jednak skutkować negatywnymi skutkami w przyszłości, np. wadami postawy, a także ryzykiem dysleksji.
Jak rozpoznać kiedy dziecko raczkuje? Raczkowanie to naprzemienne poruszanie rękami oraz nóżkami na czworakach. Jest ono następstwem pełzania, które powinno występować ok. 7 miesiąca życia, a także zależy od tego kiedy dziecko zaczyna siadać. Podczas przemieszczania się w różnych sposobach, czy to pełzając, raczkując, a także chodząc, maluch musi mieć odpowiednią siłę w mięśniach, zarówno w rączkach, jak i nóżkach. Możemy więc zauważyć, że te wszystkie etapy są połączone ze sobą i od tego kiedy dziecko zaczyna raczkować, uzależnione jest kiedy postawi pierwsze kroki, a na ten temat możemy także przeczytać w niemowlęta poradnik.
Jak zachęcić dziecko do raczkowania?
Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Nie można na siłę przyśpieszyć etapu, kiedy niemowlę zaczyna raczkować, ale można zachęcić dziecko do poruszania się.
Kilka sposobów, jak można zachęcić dzieci do raczkowania:
- ustawienia w niewielkiej odległości lubianych zabawek,
- kładzenia dziecka na brzuchu na podłodze,
- siadanie w niewielkiej odległości od dziecka i zachęcanie do poruszania się w naszym kierunku,
- podarowanie dziecku zabawek, wspierających raczkowanie.
Podłożem najlepszym, kiedy dziecko raczkuje są: podłoga, dywan lub mata. Warto podczas tej czynności ściągnąć maluszkowi skarpetki, aby zapoznał się on z podłożem. Niech dziecko nie posiada zbyt długich rękawów oraz nogawek, które mogły by przyczynić się do ciągłych upadków dziecka oraz niepotrzebnych siniaków. Zwróćmy również uwagę na najbliższe otoczenie. Usuńmy z zasięgu dziecka przedmioty niebezpieczne, zabezpieczmy odpowiednio szafki, schody, a także kontakty. Postawmy na bezpieczeństwo, kiedy dziecko zaczyna raczkować.
Jaki jest wpływ raczkowania na rozwój dziecka?
Każdy pragnie, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało. Raczkowanie przyniesie wiele korzystnych aspektów, które będą wspierać poprawny rozwój w przyszłości. Jak już się mogliśmy wcześniej dowiedzieć, kiedy niemowlę zaczyna raczkować, porusza na zmianę nóżkami i rączkami. Dzięki temu wzmacniają się jego mięśnie w całym ciele, a także kręgosłup. Naprzemienne wykonywanie ruchów, to prawidłowe działanie układu nerwowego. Dzięki prawidłowej współpracy lewej oraz prawej półkuli mózgu dziecko w późniejszym okresie, może się szybciej nauczyć pisać i czytać.
Kiedy dziecko zaczyna raczkować rozwija się także umiejętność utrzymania równowagi oraz przenoszenia ciężaru ciała. Przemieszczanie się za pomocą raczkowania, to również świetna okazja do lepszego zapoznania się z otoczeniem. Trzeba mieć na malucha oko, ponieważ jest ono coraz bardziej ciekawe otaczającego go świata.
Skontaktuj się z specjalistą, kiedy dziecko raczkuje nieprawidłowo, czyli:
- używa tej samej rączki i nóżki jednocześnie, a nie na przemian,
- nie wykazuje chęci do raczkowania około 1 roku życia,
- dziecko nagle przestało raczkować,
- podczas raczkowania przewraca się co chwile na jedną stronę.