Czynnością z jaką zmaga się wiele dzieci jest zgrzytanie zębami. Dowiedzmy się więc czemu dziecko zgrzyta zębami przez sen oraz jakie mogą być tego konsekwencje w przypadku nieustającego zgrzytania.
Co to jest bruksizm i jakie są powody zgrzytania zębami?
Spokojny sen u dziecka oraz rodzica to podstawa do regeneracji sił. Jeśli jest on zakłócony i słyszysz dobiegający od dziecka nieprzyjemny dźwięk pocierania się zębów, to dowiedz się czemu dziecko zgrzyta zębami. Jest to zjawisko dość powszechne, określa się że występuje u ok. 20-50% dzieci. W większości przypadków przechodzi samoistnie. Jeśli jednak tak się nie dzieje należy udać się do specjalisty i skonsultować tą sytuację ze stomatologiem. Niestety powodów zgrzytania zębami może być bardzo wiele.
Częste powody, czemu dzieci zgrzytają zębami:
- maluch oddycha buzią,
- dziecko ma zwężone drogi oddechowe, co łączy się z chrapaniem,
- poprzez sytuację stresowe, których w ostatnim czasie doznał malec,
- ponieważ wyrastają nowe zęby,
- dziecko ma wadę zgryzu.
Niejednokrotnie możemy usłyszeć, że za zgrzytanie odpowiadają robaki. Jest to jednak powiązanie pośrednie, ponieważ dziecko posiadające pasożyty może być nadpobudliwe, zgrzytanie zębami łączy się więc z rozładowaniem napięcia.
Często, kiedy pytamy czemu dziecko zgrzyta zębami przez sen, dostajemy odpowiedź na temat bruksizmu. Co to właściwie jest? Jest to nic innego jak, fachowe określenie na patologiczne zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie. Warto wspomnieć, że najczęściej jest to czynność wykonywana nieświadomie.
Jakie mogą być objawy zgrzytania zębami?
Zgrzytanie zębami występuje w każdym wieku, u dorosłych, dzieci, a także niemowląt. Zastanówmy się więc, czemu niemowlę zgrzyta zębami, jaki może być tego powód. Najczęściej jest to związane z wyrastaniem nowych ząbków. Zgrzytanie zębów do 3 roku życia powiązane jest z rozwojem dziecka. W tym okresie mamy do czynienia z pojawiającymi się pierwszymi zębami i zmianą ustawienia żuchwy.
Poznaliśmy już czynniki, które mogą wpływać na to czemu dziecko zgrzyta zębami. Jeśli są to tylko bardzo sporadyczne sytuacje, to możliwe że maluch tak reaguje na stres. Warto wtedy porozmawiać z nim, a także uspokoić przed pójściem spać swoją obecnością. Dowiedzmy się więc jakie mogą być jednak objawy?
Objawy jakie mogą towarzyszyć podczas zgrzytania zębami:
- ból głowy,
- bóle mięśni, karku oraz żuchwy,
- nadmierne starcie się zębów,
- pęknięcia na szkliwie.
Na zgrzytanie zębami stosuje się często odpowiednie nakładki, aby nie zetrzeć nadmiernej ilości szkliwa. Jeśli zaobserwujemy, że dziecko nie przestaje zgrzytać zębami, lub nie wiemy czemu dziecko zgrzyta zębami to warto udać się do lekarza. Jeśli jesteś zainteresowany innymi tematami na temat rozwoju dzieci, zapraszamy do zapoznania się z poradnik o dzieciach.