Życie dziecka to ciągła nauka. Jest ona szczególnie intensywna w pierwszych latach, gdy maluch zapoznaje się z otaczającym go światem. Gaworzenie to niezbędny etap w życiu każdego dziecka, które prawidłowo się rozwija. Kiedy więc mamy do czynienia z gaworzeniem, a także co zrobić jeśli go nie ma?
Jak i kiedy dziecko gaworzy – rozpoznaj ten etap.
Pierwsze miesiące życia maluszka są bardzo wyjątkowe. Nabywa on bowiem wiele umiejętności, które będzie już później tylko doskonalił. Wiele osób zastanawia się kiedy dziecko zaczyna gaworzyć. Specjaliści oceniają, że etap ten powinien pojawić się około 5-6 miesiąca życia. Z pewnością każdy rodzic wyczekuje na pierwsze wypowiedziane słowa przez pociechę, a gaworzenie jest dużym krokiem w tym kierunku.
To kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć uzależnione jest także od głużenia, które niestety część osób myli z gaworzeniem. Jest to czynność wcześniejsza, która rozpoczyna się w 2-3 miesiącu życia. Dziecko wydaje wtedy z siebie dźwięki niekontrolowane, na które składają się głoski gardłowe m.in. tj. k, g, ch.
Jakie dźwięki więc są wydawane kiedy dzieci gaworzą? Maluch próbuje naśladować usłyszane słowa, z początku powtarzając pojedyncze sylaby. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dużo mówili do dziecka i zachęcali je do powtarzania za nami. Najczęściej gaworzenie dziecka możemy usłyszeć, gdy jest szczęśliwe, czyli:
- jest nakarmione,
- ma czystą pieluszkę,
- jest mu ciepło i wygodnie.
Co zrobić jeśli dziecko nie gaworzy?
Dużym czynnikiem, który ma wpływ na to kiedy dziecko gaworzy, jest umiejętność samodzielnego siedzenia. Dzięki temu dziecko widzi więcej, co zachęca je do obserwacji i naśladowania, także usłyszanych słów. Podczas siedzenia narządy oddechowe prostują się do odpowiedniej pozycji do mówienia.
Poznaliśmy już okres kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć, co jednak zrobić jeśli ten etap odwleka się w czasie? Jeżeli zauważyliśmy, że mimo zachęcania maluszka do powtarzania za nami prostych sylab, nie wydaje ich on z siebie, a także mija 6 miesiąc życia, to warto skonsultować się ze specjalistą.
Warto udać się:
- na badanie słuchu,
- do logopedy,
- na konsultację u neurologa dziecięcego.
Obserwujmy to, kiedy dziecko zaczyna gaworzyć oraz nie lekceważmy braku tego etapu, ponieważ może to wskazywać na problemy ze słuchem lub zaburzenia neurologiczne. Dlatego też, zawsze warto udać się na konsultację do specjalisty, aby poznać przyczynę i jak najszybciej pomóc maluszkowi w prawidłowym rozwoju. Podsumowując można powiedzieć, że kiedy dziecko gaworzy, to przygotowuje się do prawdziwego mówienia. Jest etap, którego nie da się pominąć i powinien występować u każdego niemowlaka.
Komentarze 2