Każda mama, która zdecydowała się na karmienie piersią w pewnym momencie będzie musiała zakończyć tę czynność. Jest ona z pewnością trudna dla rodzica oraz dziecka. Dowiedzmy się więc jak odstawić dzieci od karmienia piersią.
Jak można zakończyć karmienie piersią dziecka?
Jeśli zdecydowałyśmy się na karmienie malucha piersią, to w pewnym momencie prędzej czy później, nadejdzie moment, kiedy zaprzestaniemy tej czynności. To kiedy odstawienie nastąpi zależy tylko i wyłącznie od dziecka i rodzica. Nie ma żadnej narzuconej odgórnie granicy karmienia piersią. Na myśl nasuwa się jednak pytanie: jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Z pomocą przychodzi poradnik o dzieciach.
Tak naprawdę wszystko zależy od tego czy chcemy aby ta czynność była nagła, czy stopniowa. Często zdarza się, że ze względów od nas nie zależnych musimy przestać karmić piersią. Jest to m.in.: ciężka choroba lub nagły wyjazd z pracy.
Może również zaistnieć sytuacja, gdy to my zaobserwujemy, że dziecko coraz rzadziej sięga po pierś. Jeśli maluszek ma poniżej pierwszego roku życia i ma miejsce odstawienie od karmienia piersią, to najlepiej udać się do specjalisty, ponieważ za tym mogą ukrywać się inne czynniki, np. ząbkowanie.
Gdy dziecko samo będzie inicjowało odstawianie od karmienia piersią zobaczymy:
- że maluch podczas karmienia odsuwa się od piersi lub woli jeść przy blacie,
- zapomina o mleku przed lub po śnie, a zamiast tego przytula się do pluszaka.
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? – sposoby
Istnieją różne sposoby na to, jak odstawić dziecko od piersi:
- nagłe odstawienie,
- częściowe odstawienie,
- planowe odstawienie.
Przyglądnijmy się im wiec po kolei. Nagłe odstawienie może okazać się najtrudniejszym, ponieważ dziecku trudno będzie przystosować się z dnia na dzień, że karmienia z piersi już nie będzie. Pamiętajmy, że podczas karmienia piersią między mamą, a dzieckiem wytwarza się bardzo duża więź. Zwróćmy więc uwagę na to, aby dziecko nie poczuło się odepchnięte, spędzajmy z maluchem dużo czasu w bliskości z nim. W tym przypadku nie zapominajmy również o odciąganiu mleka z piersi do uczucia ulgi, obserwujmy je.
Jeśli zastanawiamy się jak odstawić dziecko od karmienia piersią i zdecydujemy się na częściowe odstawienie, to musimy ograniczyć karmienie. Zostawiamy wtedy ok. 2 karmienia na dobę. Jest to dobre rozwiązanie dla mam, które na przykład powracają do pracy, a nie chcą całkowicie rezygnować z tej opcji karmienia malucha. Do tej formy odstawienia najlepiej jest dojść planowo.
Trzecim sposobem jest planowe odstawienie. Najczęściej jest najłagodniejszym z tych trzech procesów, dzięki stopniowemu oswajaniu się z odstawianiem. Zastanówmy się więc jak to wygląda w tym przypadku i jak odstawić dziecko od piersi. Eliminujmy jedno karmienie na kilka dni. Zacznijmy od najmniej ważnego karmienia, a skończmy na tym najważniejszym. Do mam należy podjęcie decyzji które z karmień będzie najłatwiej odstawić po obserwacji swojego dziecka. Rozłóżmy każde odstawienie systematycznie w czasie.