Gorączka u dziecka może przysporzyć dużego zmartwienia rodzicom. Nie zawsze jednak może wymagać wizyty lekarskiej. Dowiedzmy się, więc, gorączka u dziecka, kiedy do lekarza.
Gorączka u niemowlaka, kiedy do lekarza?
Wysoka temperatura ciała u dziecka może zmartwić niejednego rodzica. To czy należy udać się z maluchem do lekarza, może zależeć od kilku ważnych czynników.
Gorączka u dziecka, kiedy do lekarza – czynniki które mogą mieć znaczenie:
- wartości temperatur podczas pomiarów,
- wiek dziecka,
- utrzymywanie się gorączki przez dłuższy okres ( czy po podaniu leku spada),
- występowanie objawów odwodnienia.
Wiek dziecka może mieć szczególnie znaczenie, gdy ma miejsce gorączka u niemowlaka, kiedy do lekarza w tym przypadku? Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, że należy skonsultować się z lekarzem, w przypadku temperatury wyższej lub równej 38 stopni Celcjusza u maluszków poniżej drugiego miesiąca życia. Wielu lekarzy zaleca nawet konsultacje w gabinecie lekarskim, gdy dziecko ma mniej niż 3 miesiące.
W przypadku starszych dzieci między 3, a 12 miesiącem życia, maluszki powinny być co najmniej konsultowane z lekarzem telefonicznie. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na samopoczucie dziecka i wysokość temperatury, czy nie będzie potrzebna wizyta w gabinecie. Dzieci starsze, które pomimo gorączki dobrze się czują i nie posiadają innych niepokojących symptomów, mogą być leczone w warunkach domowych.
Gorączka u dzieci, kiedy do lekarza?
Innym ważnym czynnikiem, kiedy występuje gorączka u dziecka, kiedy do lekarza, jest utrzymywanie się wysokiej gorączki przez dłuższy czas, a także brak reakcji na leki. Powinniśmy skonsultować się z pediatrą, jeśli utrzymuje się ona powyżej 5 dni.
Objawem, którego nie można w żadnym stopniu bagatelizować, jest temperatura ciała powyżej 40 stopni, która nie spada po dwóch godzinach od zażycia leku. Nasz poradnik dla rodziców, zawiera także artykuł, z którego możemy dowiedzieć się co na gorączkę u dziecka.
Gorączka u niemowlaka, kiedy do lekarza po szczepieniu? Z pewnością to zagadnienie może dotyczyć także starszych dzieci, ponieważ są one szczepione w różnym wieku. Gorączka będzie w tym przypadku wymagać konsultacji z lekarzem, jeśli utrzymuje się powyżej doby, a także jest wyższa niż 38,9 stopni Celcjusza.
W wyniku wysokiej gorączki u dziecka mogą mieć miejsce majaczenia. Powinny one ustąpić wraz ze spadkiem temperatury. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ciężką infekcję u malucha. Jeśli nasze dziecko zmaga się z gorączką, nie zapominajmy o częstym podawaniu płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.
Komentarze 1