Pierwsze mleczne zęby są mniejsze i słabsze niż zęby stałe. Pomagają dzieciom mówić i przeżuwać pokarm. Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się ząbków przez dziąsła, nie kojarzy się rodzicom zbyt dobrze i może powodować różne dolegliwości u dzieci. Warto wiedzieć, kiedy się zaczyna i ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko.
Pierwszy mleczny ząbek
Rozwój zębów mlecznych zaczyna się już w życiu płodowym, około 2 miesiąca rozwoju płodu, jednak po urodzeniu dziąsła noworodka są jeszcze bezzębne. Zęby noworodków i niemowląt wciąż się rozwijają. Pierwszego ząbka można się spodziewać najwcześniej około 6 miesiąca życia. Pierwsze przeważnie wychodzą siekacze centralne dolne (tzw. jedynki dolne), a po nich górne. Między 6 a 24 miesiącem życia wyjdą także drugie siekacze górne i dolne, pierwsze zęby trzonowce górne i dolne, a po nich kły. Do 36 miesiąca życia pojawiają się dolne i górne drugie trzonowce.
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego może się zdarzyć, że ząbki pojawią się w innym czasie i kolejności. Być może pierwsze pojawią się górne „jedynki”, a nie dolne. Zęby mogą wychodzić w różnym czasie. Dziecko może zacząć ząbkować przed 6 miesiącem życia lub kilka miesięcy później. Każdą wątpliwość można skonsultować z dziecięcym stomatologiem.
Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko?
Jeżeli nie występują żadne problemy stomatologiczne, dziecko będzie miało 20 mlecznych ząbków:
- 8 siekaczy,
- 4 kły,
- 8 zębów trzonowych.
W każdej szczęce, górnej i dolnej, pojawi się po 10 zębów mlecznych. Zęby mleczne są słabsze niż stałe, mają cieńszą warstwę szkliwa i są słabiej zmineralizowane. Maja również mniejsze i płytsze korzenie, dlatego łatwiej wypadają, ale są też bardziej narażone na próchnicę. O zęby mleczne należy dbać, tak jak o stałe i bezwzględnie leczyć, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Nieleczona próchnica może powodować zapalenia miazgi i przenosić się na zęby stałe.
Kiedy wypadają zęby mleczne?
Zęby mleczne wypadają, żeby zrobić miejsce zębom stałym. Wymiana zębów zaczyna się około 6 roku życia i trwa kilka lat. Proces wymiany zaczyna się również od siekaczy, ale kończy zazwyczaj na kłach, około 10-12 roku życia. Wymiana, tak jak i wyrzynanie się ząbków może przebiegać różnie u dzieci.