Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało na każdym etapie życia. Kiedy dziecko zaczyna siadać, skąd wiedzieć, że maluch jest gotowy do tej czynności oraz jakie czynniki mogą wpłynąć na to kiedy ten etap nadejdzie?
Kiedy dzieci zaczynają siadać i jakie czynniki mogą mieć na to wpływ?
Siadanie to jedna z czynności, którą nabywa każde dziecko. W zależności od rozwoju, jedno szybciej, a drugie wolniej. Dowiedzmy się więc, w którym miesiącu dziecko zaczyna siadać. Przyjmuje się, że jest to okres między 4, a 7 miesiącem życia dziecka. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne i nie możemy zmuszać go, aby jak najszybciej usiadło. Może to przynieść tylko negatywne skutki, m.in. tj. wady postawy. Obserwujmy swoje dziecko, aby się dowiedzieć kiedy jest gotowe na tą czynność.
Czynnikami, które mogą się przyczynić do tego, kiedy dziecko zaczyna siadać są, m.in.:
- czy urodziło się w terminie,
- warunki w jakich rozwija się dziecko,
- predyspozycje odziedziczone po rodzicach,
- zainteresowanie malucha otoczeniem.
Zaobserwowało się, że często dzieci urodzone przedwcześnie nabywają umiejętność siadania później od dzieci urodzonych w terminie, o miesiąc lub dwa. Jeśli, więc maluch nie pokazuje chęci do siadania, a jest wcześniakiem, to nie powinno nas to martwić.
Kiedy niemowlę zaczyna siadać – jak rozpoznać?
To czy dziecko jest gotowe do siadania, zobaczysz obserwując je. Jeśli maluch jest ciekawy świata, to nic dziwnego, że będzie chciał jak najszybciej usiąść. Z tej pozycji będzie o wiele więcej widział, niż z pozycji leżącej. Najważniejszymi cechami, które możemy zaobserwować, kiedy dziecko zaczyna siadać są:
- utrzymywanie przez dziecko podniesionej główki,
- podciąganie nóżek do brzuszka,
- dziecko stara się opierać na łokciach,
- w pozycji leżącej maluch stara się podnosić na rączkach (robi coś w stylu pompek).
Kiedy niemowlę zaczyna siadać z początku potrzebuje naszej pomocy i asekuracji, aby nie zrobić sobie krzywdy. Mięśnie dziecka nie są jeszcze w pełni silne, aby móc cały czas być w pozycji siedzącej. Warto wtedy, aby maluch znajdował się na miękkiej powierzchni, np. matach piankowych lub łóżku, ponieważ może się po czasie przewrócić i wrócić do pozycji leżącej. Zwróćmy także uwagę czy w pobliżu nie znajdują się jakieś twarde zabawki, które mogą narobić niepotrzebnych siniaków. Aby zapewnić dziecku podparcie możemy umieścić za jego plecami większą poduszkę.
Czytając poradnik o dzieciach, zapoznaliśmy się z okresem, kiedy maluch może zacząć siadać. Dowiedzmy się jednak, w którym miesiącu dziecko zaczyna siadać samodzielnie? Specjaliści uznają, że umiejętność samodzielnego siadania niemowlę powinno opanować pomiędzy 7, a 10 miesiącem życia. Jeśli ten moment odwleka się w czasie, zawsze warto zapoznać się z opinią lekarza.
Komentarze 1