Nastolatek w foteliku? Po ostatniej nowelizacji przepisów (2022) taki widok nie powinien wywoływać kontrowersji. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym wyznacza nowe zasady, z których jasno wynika do jakiego wzrostu fotelik jest konieczny. Do jakiego wieku dziecko w foteliku? Wiek czasem ma znaczenie…
Dzieci w fotelikach do jakiego wieku czy wzrostu?
Do jakiego wieku dziecko w foteliku? Jeśli trzeba, to nawet do 18 lat! Więc może do jakiego wzrostu fotelika trzeba używać? Autorzy najnowszych przepisów zrezygnowali z wyznaczania granicy za pomocą wieku. Dotychczas pasażerowie powyżej 12 roku życia mogli już poruszać się samochodem osobowym bez fotelika. Szukasz odpowiedzi na pytanie „foteliki do jakiego wieku„?
Teraz nie ma już znaczenia wiek dziecka, ale jego wzrost. Zatem do jakiego wzrostu fotelik obowiązuje w przypadku małoletniego pasażera? Granicą jest 150 cm wzrostu. Jeżeli nasz podopieczny ma 14, 16 czy 17 lat, a jego wzrost nie przekroczył 150 cm – i tak musi on jeździć w foteliku! Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków…
Kiedy dziecko nie musi jeździć w foteliku?
Przepisy jasno określają, do jakiego wzrostu fotelik (lub inne urządzenie podtrzymujące) jest koniecznym elementem w przewożeniu dzieci samochodem osobowym. Jest on konieczny także w samochodach ciężarowych – kategorii M1 (pojazd przeznaczony do przewozu nie więcej niż 8 os.) oraz kategorii N1, N2 i N3 (pojazdy do przewozu ładunków o masie do 3,5 t, 3,5 t i powyżej 12 t).
Do jakiego wieku dziecko w foteliku musi podróżować w tych pojazdach? Tutaj wiek, tak jak w każdym innym przypadku, nie ma znaczenia. Niepełnoletni pasażerowie o wzroście poniżej 150 cm muszą w tych pojazdach być przewożeni w urządzeniach podtrzymujących. Natomiast pojazdy, w których dzieci nie muszą być umieszczane w fotelikach to:
- taksówka;
- środek transportu sanitarnego;
- pojazd policyjny, Straży Granicznej lub miejskiej/gminnej.
Zatem, do jakiego wzrostu fotelik? Odpowiedź to zawsze 150 cm. Ale co jeśli kilkunastoletnie dziecko zwyczajnie nie mieści się w foteliku? Małoletnie osoby, które mają poniżej 150 cm wzrostu w szczególnych przypadkach mogą być przewożone bez fotelika. Owe przypadki to:
- wzrost dziecka mieści się w przedziale od 135 cm do 150 cm, ale jego masa ciała i wymiary nie pozwalają na dopasowanie odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub podstawki (nadal jednak dziecko musi pozostać na tylnych siedzeniach oraz musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa);
- posiadamy zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania fotelika bezpieczeństwa przez dziecko;
- przewozimy troje dzieci, a w danym samochodzie nie ma możliwości zamontowania trzech fotelików, wówczas jedno dziecko może siedzieć pomiędzy fotelikami na tylnych siedzeniach. W tym przypadku jednak bezpieczniej jest, jeśli umieścimy trzeci fotelik na przednim siedzeniu pasażera.
Foteliki do jakiego wieku?
Pytanie postawione wyżej jest jednak zasadne w niektórych przypadkach. Trudno sobie bowiem wyobrazić licealistę w foteliku! Jazda w fotelikach do jakiego wieku jest dla pasażera w ogóle wygoda? Bez paniki, urządzenie podtrzymujące to nie tylko fotelik bezpieczeństwa. Starsze dzieci możemy też przewozić w podstawkach. Te, zwykle dużo tańsze produkty, są zazwyczaj dla starszaków bardziej komfortowe, zwłaszcza w długiej podróży. Do jakiego wieku dziecko w foteliku, a kiedy możemy wymienić go na podstawkę? To zależy… Zależy nie tyle od wzrostu czy wieku, ale od naszej potrzeby poczucia bezpieczeństwa.
Foteliki stanowią ochronę bardziej kompleksową w porównaniu do podstawek. Nie tylko sprawiają, że pasy bezpieczeństwa biegną w odpowiednich miejscach ciała małego pasażera, ale także ubezpieczają jego kark i głowę oraz stabilizują po bokach. Dzięki temu w razie kolizji dziecko ma minimalne szanse na wyślizgnięcie się spomiędzy pasów oraz znacznie mniejsze na doświadczenie urazów głowy, klatki piersiowej i kręgosłupa. Oto dlaczego nie warto śpieszyć się z wymianą fotelika na podstawkę!