Skuteczność szczepionki przeciw rotawirusom jest największa w pierwszym roku po szczepieniu. Wiele osób zastanawia się, czy może zarazić się od dziecka rotawirusem. Dowiedz się jak długo po szczepieniu na rotawirusy dzieci zarażają.
Szczepienie dziecka na rotawirusy
Zalecaną szczepionką dla maluszków w wieku 6-24 lub 32 tygodni ( w zależności od preparatu) jest szczepionka przeciw rotawirusom. Ma ona na celu zapobieganie zapalenia żołądka i jelit, które może być spowodowane zakażeniem rotawirusem. Szczepienie odbywa się doustnie w dwóch lub trzech dawkach, w odstępie minimum 4 tygodni.
Ważnym zagadnieniem jest: jak to jest z tym zarażaniem od malucha, jak długo po szczepieniu na rotawirusy dziecko zaraża. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że omawiana szczepionka zawiera żywe wirusy, które są pozbawione zjadliwości.
Po szczepieniu zdrowego dziecka dochodzi do wydalania szczepionkowego wirusa w kale. Szczyt wydalania wirusa może mieć miejsce około 7 dnia od pierwszej dawki. W przypadku drugiej, rzadziej, jedynie w 17% przypadków zaobserwowano żywego szczepionkowego wirusa w kale.
W pojedynczych przypadkach stwierdzono przeniesienie się tego wirusa na osoby mające kontakt z zarażonym dzieckiem. Jak do tej pory, nie zaobserwowano u nich jednak objawów klinicznych.
Jak długo po szczepieniu na rotawirusy dziecko zaraża? – biegunka po szczepieniu
Po szczepieniu dziecka na rotawirusa może wystąpić biegunka. Jest to jedno z częstszych działań niepożądanych. Najczęściej ustępuje ona po kilku dniach, a może utrzymywać się maksymalnie przez okres dwóch tygodni. Jest to czas, w którym wirus szczepionkowy jest cały czas obecny w jelitach. Stanowi to także odpowiedź, jak długo po szczepieniu na rotawirusy dziecko zaraża:
- do momentu ustąpienia biegunki,
- w przypadku jej braku, szczyt zarażalności przypada na 7 dzień.
Jak, już dowiedzieliśmy się wcześniej, wirus szczepionkowy wydala się w kale. Dlatego, też, tak ważne jest, abyśmy zadbali o prawidłową higienę. Myjmy ręce po każdorazowej zmianie pieluszki, a także przed jedzeniem.
Musimy mieć na uwadze, że zaszczepienie maluszka na rotawirusy nie uchroni go przed każdą biegunką. W otoczeniu może być całe mnóstwo wirusów, m.in. norowirusy lub adenowirusy. Skuteczność szczepionki przeciw rotawirusą oscyluje w granicy 70-95%. Chroni ona przed najcięższym przebiegiem choroby.