Ważnym etapem w rozwoju dziecka jest tzw. trening czystości, czyli nauka odstawienia pieluszki na bok i oznajmianie potrzeb fizjologicznych. Dowiedz się jakie są oznaki gotowości na pierwszy nocnik oraz jak nauczyć malucha korzystać z niego.
Co to jest odpieluchowanie?
Trening czystości, czyli tzw. odpieluchowanie, to czynność, która wykonywana jest u każdego dziecka, niezależnie czy jest to chłopiec, czy dziewczynka. Proces ten prowadzi do samodzielnego korzystania z nocnika, a następnie z toalety. Dlaczego jest to trening? Ponieważ dziecko trenuje oddawanie swoich potrzeb fizjologicznych.
Dziecko uczy się rozpoznawać sygnały, dotyczących chęci skorzystania z nocnika. Jeśli zastanawiasz się, kiedy kupić pierwszy nocnik, to według ekspertów gotowość do korzystania z nocnika, dzieci wykazują najczęściej w 2 roku życia. Oczywiście każde dziecko jest inne, więc nie ma stałej zasady, kiedy porzucenie pieluszek ma nastąpić. Przygotujmy jednak dużą dawkę cierpliwości oraz wyrozumiałości, ponieważ proces ten może potrwać nawet kilka miesięcy.
Oznaki gotowości na nocnik
Pierwszy nocnik może okazać się słuszny, gdy dziecko wykazuje gotowość. Takimi sygnałami może być m.in.:
- sygnalizowanie potrzeb wypróżnienia się (poprzez gesty lub słowa),
- utrzymywanie suchej pieluszki przez dłuższy okres,
- interesowanie się czynnościami związanymi z toaletą.
Oczywiście niezbędne jest również samodzielne wstawanie oraz siadanie. Aby zachęcić dziecko do korzystania z nocnika, warto dokonać zakupu wspólnie. Maluch może wybrać swój własny nocnik dla chłopca, czy też dla dziewczynki.
Kolejną czynnością po zakupie, jest zapoznanie dziecka z nocnikiem. Należy tłumaczyć do czego służy, możemy robić to poprzez zabawę, np. sadzając na nim misie oraz lalki. Następnie niezbędna jest praktyka. Zachęcajmy do siadania na nim w określonych momentach, np. przed oraz po kąpieli, czy też przed wyjściem z domu na spacer.
W korzystaniu z pierwszego nocnika ważna jest regularność oraz cierpliwość. Chwalmy dziecko za każdy sukces nocnikowy i nie irytujmy się w przypadkach niepowodzeń.