Jak każdy rodzic, zapewne i ty zadajesz sobie pytanie, kiedy jest odpowiedni moment na wprowadzenie do diety twojego dziecka, pokarmów innych niż mleko. Żywienie dziecka w pierwszym roku życia jest dla niego szczególnie istotne, bowiem kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe, czy też preferencje smakowe. Jest to oczywiście czas szczególnej wrażliwości małego człowieka na nadmiar, czy też niedobór składników odżywczych. Z tego artykułu dowiesz się jak rozszerzać dietę niemowlaka.
Rozszerzanie diety u niemowlaka
Należy pamiętać, że oczywiście mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka, zapewnia prawidłowy i zdrowy rozwój ze względu na swój unikalny skład. Po 6-tym miesiącu mleko mamy oczywiście nadal jest podstawą diety dziecka, natomiast samo mleko przestaje szybko rosnącemu maluchowi wystarczać. Nie dostarcza już tak odpowiedniej ilości składników odżywczych, jakie zapewniało dotąd. Dlatego właśnie w tym okresie zaleca się wprowadzenie do diety nowych smaków i rozpoczęcie przygody z rozszerzaniem diety, co zaleca też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Należy również kontynuować karmienie niemowlaka piersią lub mlekiem modyfikowanym.
Rozszerzanie diety niemowlaka kiedy?
Nie wiesz, czy twoje dziecko jest już gotowe na ten nowy etap w swoim życiu? Rozpocznij gdy skończy 17 tydzień życia, nie później jednak niż w 26. Sygnały, które będą się powtarzać świadczące o gotowości to:
- dziecko samodzielnie próbuje sięgać po jedzenie
- wykazuje duże zainteresowanie jedzeniem
- zaczyna ssać paluszki
- stara się zbliżać lub wkładać do buźki różne rzeczy
- zauważysz ruchy gryzienia czy też mlaskania
- dziecko podparte siedząc kontroluje głowę i szyję – pomaga to uniknąć zakrztuszenia się
- nie wypycha przedmiotów językiem
Brak uzębienia niemowlaka nie jest przeciwskazaniem do rozpoczęcia rozszerzenia diety tą czy inną metodą.
Pamiętaj, że powyższe sygnały muszą się powtarzać kilkukrotnie, aby stwierdzić, że dziecko jest gotowe na wprowadzenie nowych posiłków. Samo pojedyncze ssanie paluszków, czy wkładanie czegoś do ust nie oznacza jeszcze jego gotowości. Jak rozszerzamy dietę niemowlaka, należy też skonsultować się pediatrą dziecka, ponieważ same poradniki o dzieciach nie wystarczą.
Podstawowa zasada rozszerzanie diety u niemowlaka, o której należy pamiętać: ,,to rodzic decyduje kiedy oraz co poda swojemu dziecku, natomiast dziecko decyduje, ile z tego zje”.
Rozszerzanie diety u niemowlaka – dlaczego po 6 miesiącu?
Wiele organizacji, które zajmują się żywieniem dzieci i niemowląt bardzo dużo mówi o tym, że należy się wstrzymać z podawaniem posiłków poniżej 6 miesiąca, wynika to z tego, że:
- mleko matki jest najlepsze i dostarcza wszystkiego, czego maluch potrzebuje
- karmienie piersią pozwala uniknąć dziecku chorób lub infekcji
- karmienie piersią niweluje również ryzyko wystąpienia otyłości
- poniżej 6 miesiąca dziecko często nie potrafi poradzić sobie z innymi konsystencjami niż mleko
- wcześniejsze podawanie produktów potencjalnie alergizujących zwiększa ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej
Takie zalecenia oczywiście są uwzględnione w wytycznych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii oraz Żywienia Dziecka z (2021r.).
Rozszerzanie diety dziecka kiedy dziecko nie jest gotowe.
Czasem zdarza się również, że dziecko mimo ukończenia 6 miesiąca życia nie jest jeszcze gotowe na rozszerzenie diety, co zatem wtedy zrobić?
- nie panikuj, pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie
- daj mu czas
- jeśli nie potrafi stabilnie utrzymać pozycji – zwróć się o pomoc do specjalisty – fizjoterapeuty
- jeśli nie potrafi przeżuwać, dławi się, wypycha językiem jedzenie, skontaktuj się z neurologopedą, który pomoże znaleźć przyczynę
- nie wykazuje żadnych oznak zainteresowania jedzeniem – może to oznaczać niedobór witamin i należy udać się na konsultacje do pediatry
Wprowadzanie posiłków po 4 miesiącu
Rozszerzanie diety dziecka po 4 miesiącu wciąż budzi wiele kontrowersji. Babcie cały czas powtarzają, że kiedyś dawało się maluchowi w tym wieku inne pokarmy, niż mleko matki i dzieci sobie radziły, a nawet producenci żywności przygotowują produkty właśnie po tym miesiącu.
Zagłębiając się w ten temat warto zaznaczyć, że od czasu, kiedy to babcie wychowywały dzieci zalecenia dotyczące żywienia opracowane przez specjalistów bardzo się zmieniły. Wiemy już, że mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka i dlaczego światowe organizacje zalecają wprowadzenie nowych produktów dopiero po 6 miesiącu.
Dziecko 4 miesięczne nie jest w pełni gotowe na nowy etap w życiu, jakim jest rozszerzenie diety:
- układ pokarmowy nie jest w pełni ukształtowany
- dziecko nie wykazuje oznak gotowości do jedzenia
- nie wie jak ma sobie poradzić z zupełnie inną konsystencją
Tym samym możemy nieświadomie oduczyć dziecko spożywania mleka, a także pozbawić cennych wartości odżywczych w nim zawartych.
Czasami jednak są wystarczające przesłanki świadczące o korzystnym działaniu rozpoczęcia rozszerzania diety dziecka po 4 miesiącu, ale takie decyzje należy zawsze konsultować z lekarzem dziecka.