Rozszerzanie diety u niemowlaków jest bardzo ważnym tematem. Jest to bowiem kluczowy etap w życiu każdego malucha oraz rodzica. To moment, kiedy dziecko zaczyna poznawać nowe smaki i tekstury poza mlekiem matki. Dowiedzmy się, jak powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią.
Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią – co warto wiedzieć?
Rozpoczęcie rozszerzania diety niemowlaka karmionego piersią to kluczowy moment w jego rozwoju. Chociaż mleko matki jest doskonałym źródłem składników odżywczych przez pierwsze pół roku życia, to później maluch potrzebuje różnorodnych pokarmów. Ma to na celu dostarczenie organizmowi niezbędnych substancji odżywczych.
Rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią jest istotne, chociażby biorąc pod duże uwagę duże zapotrzebowanie dziecka na żelazo. W pewnym momencie jego zapasy powoli zaczynają się wyczerpywać, a mleko, które pobiera od mamy ma naturalnie niski poziom żelaza. Biorąc m.in. to pod uwagę nieuniknione jest wprowadzenie posiłków uzupełniających.
Zaczynając rozszerzenie diety, wprowadzamy nowe smaki i tekstury, co może wpłynąć na rozwijanie preferencji smakowych dziecka. Ponadto, różnorodność pokarmów dostarcza różnorodność składników odżywczych, które wspomagają rozwój dziecka.
Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią?
Zastanawiając się od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią oraz jak powinno to wyglądać, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Są to m.in.:
- warzywa i owoce,
- jednoskładnikowe pokarmy,
- stopniowe wprowadzanie
Pierwszym krokiem w rozszerzaniu diety niemowlaka powinno być wprowadzenie warzyw i owoców. Obecnie nie ma ustalonej kolejności wprowadzania tych posiłków, jednak przyjęło się, że lepiej jest zaczynać od warzyw. Wynika to z faktu, że akceptacja smaku słodkiego rozwija się o wiele szybciej. Wybierzmy, więc jedno warzywo lub owoc na początek, najlepiej takie, które jest łatwe do ugotowania i rozgniecenia. Może to być na przykład marchewka lub banan. Przygotujmy puree i podajmy dziecku niewielką ilość.
Równie istotnym zagadnieniem, co od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią, jest to jak powinno wyglądać wprowadzenie posiłków uzupełniających. Ważne jest, aby zaczynać od jedno składnikowych pokarmów, aby można było łatwo wykryć ewentualne alergie pokarmowe. Unikajmy dodawania soli, cukru, czy przypraw do posiłków niemowlaka. Wprowadzajmy pokarm stopniowo. Dajmy dziecku kilka dni na przyzwyczajenie się do nowego smaku, zanim dodamy kolejny składnik do diety.
Od kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią?
Pora przyglądnąć się zagadnieniu: od kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią. Jest to okres podobny, jak w przypadku rozszerzania diety niemowlaka karmionego sztucznie. Zazwyczaj zaleca się jej rozpoczęcie między 4. a 6. miesiącem życia. To okres, kiedy dziecko jest gotowe na eksperymenty z nowym jedzeniem i jego układ trawienny jest bardziej rozwinięty.
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje rozpoczęcie wprowadzania posiłków uzupełniających po ukończenie przez nie pierwszego półrocza, czyli po 6 miesiącu życia. Również według WHO powinniśmy dążyć do wyłącznego karmienia piersią do końca 6 miesiąca życia maluszka. Nie znaczy to jednak, że po tym czasie mamy od razu odstawić pierś. Pokarm mamy powinien być podstawą diety do ukończenia przez dziecko roczku.
Ważne jest, aby nie spieszyć się. Nie ma potrzeby rozpoczynania rozszerzania diety przed 4 miesiącem życia, ponieważ pobierany od mamy pokarm powinien w tym okresie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dlatego konsultacja z pediatrą może pomóc w ustaleniu optymalnego czasu rozpoczęcia rozszerzenia diety.