Istnieje kilka sposobów na walkę z objawami refluksu u dzieci. Jednym z nich, są odpowiednio dobrane posiłki. Dowiedzmy się więc, jak wygląda dieta przy refluksie u dziecka starszego oraz u niemowlaka.
Refluks u dzieci – dieta oraz inne czynniki
Zdarza się, że dzieci starsze, ale też i młodsze borykają się z refluksem. Pamiętajmy, że żołądki maluchów są bardzo delikatne, a także cofanie się treści pokarmowej do przełyku może nie należeć do najprzyjemniejszych. Jednym z czynników, który wprowadza się, aby załagodzić objawy, jest dieta dla dziecka z refluksem. Poradnik dziecko pozwoli na zapoznanie się z prawidłowym odżywianiem u dzieci z refluksem.
Warto jednak przyglądnąć się także, czynnikom które występują podczas żywienia dziecka z refluksem. Jednym z najważniejszych, jest regularność posiłków. Nasilenie objawów refluksu mogą powodować również duże porcję. Postawmy, więc na częstszą konsumpcję z mniejszą objętościowo porcją. Zadbajmy o to, aby dziecko nie najadało się tuż przed snem.
Refluks u dzieci dieta – czynniki:
- regularne pory posiłków,
- zasada mniejsza porcja, a częściej,
- ostatni posiłek zjedzony nie później, niż 4 godziny przed pójściem spać
- unikanie pośpiechu podczas jedzenia,
- unikanie wysiłku fizycznego zaraz po zjedzeniu.
Niemowlak – dieta dla dziecka z refluksem
Na samym początku przyglądnijmy się, jak to wygląda w przypadku niemowlaków. Może być tutaj ciężko o wprowadzenie jakiejkolwiek diety dla dzieci z refluksem, ponieważ mleko jest podstawą jego żywienia. W tym przypadku dziecka w pierwszym okresie życia, na rynku znajdziemy preparaty mleczne, które zawierają substancje zagęszczające. Mają one na celu zapobieganie nasilonym ulewaniom i są polecane przede wszystkim dla dzieci, które nie przybierają prawidłowo na wadze.
Inną metodą jest dieta przy refluksie u dziecka hipoalergenowa. Stosowane w niej produkty mleczne mają obniżoną zawartość laktozy lub wcale jej nie posiadają. Taki rodzaj diety jest najczęściej stosowany przy alergiach pokarmowych u dzieci, gdy pojawiają się różne zmiany skórne lub problemy z układem pokarmowym.
Istnieją także różne sposoby, które mogą pomóc walczyć z refluksem u niemowlaka:
- częste karmienie,
- utrzymywanie dziecka w pozycji pionowej po karmieniu,
- zmniejszenie objętości posiłków,
- zagęszczanie kaszek i produktów mlecznych skrobią.
Dieta przy refluksie u dziecka starszego
Ważne jest, aby porozmawiać ze starszym dzieckiem o stosowanej diecie. Zmiana różnych nawyków żywieniowych może się okazać długotrwała i trudna. Gdy ma miejsce refluks u dzieci, dieta pozwala na zminimalizowanie bolesnych objawów, a czasem nawet ich zaniechanie. Warto zadbać o prawidłowe żywienie dziecka.
Podczas przygotowywania posiłków dla dziecka z refluksem, warto postawić na produkty lekkostrawne, tj. chude wędliny i mięso. Wskazane jest unikanie produktów opartych na tłuszczu. Im mniejsza jego ilość, tym mniej produkowanego kwasu żołądkowego, który może się cofać do przełyku.
Dieta dla dziecka z refluksem polega również na omijaniu techniki smażenia, a postawieniu na gotowanie na parze lub ogólne, duszenie oraz pieczenie w folii. Urozmaicenie smaków przygotowanych posiłków może się odbywać przy użyciu dobrze dobranych przypraw, tj:
- koperek,
- szałwia,
- bazylia,
- oregano.
Jeśli zmagamy się z refluksem u dziecka dieta, która jest dobrze dobrana, ale także odpowiednie napoje są podstawą do zwalczania objawów refluksu. Sięgając po wodę wybierzmy niegazowaną.
Komentarze 2