Wiele osób wyczekuje na ważne momenty, które mają miejsce w ich życiu oraz ich dziecka. Wykonywanie czynności po raz pierwszy przez pociechę, napawa dumą i ogromną radością. Dowiedzmy się, jak to jest w przypadku siadania, czyli kiedy dzieci siadają po raz pierwszy.
Pierwsze siadanie dzieci – w jakim okresie ma miejsce samodzielne siadanie?
Prawidłowy rozwój ruchowy dziecka, jest z pewnością bardzo ważny dla każdego rodzica. Często wyczekujemy pierwszych kroków, podskoków, a także samodzielnego siedzenia. W tym artykule skupimy się na tym, kiedy pierwsze siadanie dziecka może mieć miejsce.
Na samym początku należy rozróżnić dwie czynności, a mianowicie siadanie i siedzenie. Ta druga czynność odnosi się bezpośrednio do momentu, w którym dziecko umie utrzymać pozycję siedzącą samodzielnie, bez podpierania pleców. Siadanie natomiast jest wtedy, gdy maluszek samodzielnie przybiera pozycję siedzącą. Ma wtedy wyprostowane plecy i bez problemu porusza rączkami.
Zastanawiając się: samodzielne siadanie kiedy? Dowiemy się, że ma ono miejsce zazwyczaj między 7, a 9 miesiącem życia dziecka. Warto zaznaczyć tutaj, że każdy maluch może mieć własne tempo uczenia się różnych rzeczy i tak samo może być w przypadku uczenia się siadania.
Pierwsze siadanie dziecka poprzedzają nauki:
- podnoszenia główki,
- podnoszenia nóżek (przy leżeniu na plecach),
- podpierania się na rękach (przy leżeniu na brzuchu),
- samodzielnego przewracania się na brzuszek.
Jak ćwiczyć z dzieckiem siadanie?
Mając na uwadze pierwsze siadanie dziecka, warto dowiedzieć się jak możemy wspierać malucha w nauce tej umiejętności. Na samym początku, należy zaznaczyć, że sadzanie malucha w pozycji siedzącej na siłę, nie jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli pociecha ma mniej niż pół roku. W przypadku nieco starszych dzieci, które już próbują dążyć do siedzenia, możemy na chwilę posadzić maluszka, opierając jego plecy, a następnie delikatnie przekręcić go i położyć na podłożu.
Dowiedzmy się więc, jak ćwiczyć z dzieckiem siadanie w sposób prawidłowy. Często praktykowaną metodą przez rodziców, jest kładzenie dziecka na brzuchu, w niedalekiej odległości od jego zabawek. Sprawia to, że dziecko próbując przemieszczać się, wzmacnia mięśnie karku, grzbietu oraz brzucha.
Kiedy zaobserwujemy, że dziecko potrafi już stabilnie utrzymać główkę, to możemy sadzać pociechę na kolanach, tyłem do naszego brzucha, aby miała stabilne podparcie. Gdy jednak niemowlę jeszcze tego nie potrafi, to powinniśmy być lekko odchyleni do tyłu.