W trosce o bezpieczeństwo naszych najmłodszych warto znać skuteczne techniki, czyli pierwsza pomoc u dziecka. Artykuł przybliża rodzicom i opiekunom istotne aspekty RKO oraz sposoby radzenia sobie z zadławieniem u dzieci różnych grup wiekowych. Wiedza, która może być kluczowa w nagłych sytuacjach.
Pierwsza pomoc u dziecka – RKO
Dla każdego rodzica, troska o bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem. W razie nagłych wypadków, umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może okazać się kluczowa. Każdy rodzic lub opiekun powinien orientować się, jak wygląda pierwsza pomoc u dziecka, aby móc zareagować jak najszybciej.
Dzieci różnią się od dorosłych, zarówno pod względem fizjologicznym, jak i anatomicznym. Sprawia to, że czynności które są podejmowane w stosunku do osoby dorosłej, mogą różnić się u dziecka. U maluchów do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi najczęściej z przyczyn oddechowych. Może być to m.in. zadławienie, uduszenie lub utonięcie.
Omówienie zacznijmy od kluczowej czynności, jaką jest RKO, czy resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Pierwszą pomoc u dzieci zaczynamy od udrożnienia dróg oddechowych, sprawdzenia czy nie zalega coś w jamie ustnej dziecka i odchyleniu głowy do tyłu. Następnie wykonujemy 5 oddechów ratowniczych. Jeden taki wdech powinien trwać ok. 1 sekundy. W tym czasie obserwujemy też unoszenie się klatki piersiowej dziecka.
W przypadku, gdy pociecha nie wykazuje nadal oznak życia, przystępujemy do 15 ucisków klatki piersiowej, a następnie 2 wdechów. Wykonujemy tą czynność naprzemiennie, aż do pojawienia się oznak życiowych lub do przyjazdu zespołu ratowniczego.
Pierwsza pomoc przy zadławieniu u dziecka
Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem jest pierwsza pomoc przy zadławieniu u dziecka. Maluchy są ciekawe świata, co może niestety wiązać się z wkładaniem małych elementów do buzi, np. znalezionego pieniążka, klocka lub baterii. Zadławienie może być spowodowane także produktem spożywczym, m.in. winogronem, cukierkami, orzechami lub gumą do żucia.
Pierwsza pomoc przy zadławieniu u dziecka starszego, może różnić się troszkę, jak przy zadławieniu u niemowlaka. Pierwszym krokiem w przypadku niemowlaka jest położenie go na przedramieniu, twarzą skierowaną do dołu. Następnie wykonujemy 5 uderzeń między łopatkami dziecka. Jeśli to nie przyniesie efektu, obróćmy niemowlaka twarzą do nas i wykonajmy 5 uciśnięć, układając dwa palce na dolnej części mostka. Czynności te wykonujmy na przemian.
Krokiem pierwszym, pierwszej pomocy przy zadławieniu u dzieci starszych, będzie uklęknięcie i przełożenie pociechy przez kolano i wykonanie 5 uderzeń w okolicę między łopatkami. Ciało obce nie wypadło? Zastosuj technikę Heimlicha. Postawmy dziecko tyłem do siebie. Umieśćmy pięść na górnej części brzucha, poniżej mostka. Drugą ręką obejmijmy pięść i wykonajmy energiczne, rytmiczne uciski. Jeśli i to nie pomogło wykonaj kolejne uderzenia w plecy i uciśnięcia nadbrzusza.
W przypadku zadławienia, kaszel dziecka może być bezgłośny i nieefektywny. Maluch nie będzie mógł wydać z siebie dźwięku, a jego twarz będzie stawała się blada. Pamiętajmy, że jeśli dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha, od razu przystępujemy do RKO i wzywamy pomoc medyczną.