Wielu rodziców zastanawia się, kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel noworodków. Czy jest to okres zaraz po porodzie, czy może jednak warto trochę zaczekać? Dowiedzmy się jakie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w tej kwestii.
Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?
Gdy maluszek przychodzi na świat, na jego ciele możemy zaobserwować nie tylko krew, ale także maź płodową. Częstymi zagadnieniami, które przychodzą na myśl rodzicom, jeszcze podczas przygotowania do porodu lub zaraz po nim, jest: kiedy pierwsza kąpiel noworodka powinna mieć miejsce? Zaleca się, aby odbyła się ona jak najpóźniej. Nie należy się, więc martwić jeśli położne w szpitalu nie wspominają o kąpieli.
Dlaczego jednak nie zaleca się kąpieli tuż po porodzie? Chodzi w tym przypadku o wspomnianą wcześniej maź płodową, której należy pozwolić się wchłonąć. Jest to substancja bardzo ważna, która chroni skórę noworodka. Zapobiega ona niekorzystnemu działaniu wód płodowych jeszcze w łonie mamy. Składa się z resztek naskórka oraz wydzieliny gruczołów łojowych.
Zgodnie z zaleceniami WHO, pierwsza kąpiel noworodka powinna zostać wstrzymana do minimum 6 godzin od porodu, a najlepiej 24. W tym czasie wchłonięta maź zapewni maluszkowi ochronę przed patogenami. W pierwszej dobie od urodzenia maź, która pozostała w większej ilości w zgięciach oraz zagłębieniach, należy najlepiej rozprowadzić na inne części ciała.
Kiedy kąpać noworodka?
W większości przypadków noworodki opuszczają szpital w trzeciej dobie od urodzenia, jeśli wszystko jest w porządku. Jest to okres, kiedy pierwsza kąpiel noworodka może się wcale nie odbyć. Na ciele maluszka po porodzie może występować także krew. Zaleca się, aby ją usunąć, np. przy pomocy zwilżonej pieluchy tetrowej. Nie musi być to czas od razu po porodzie, natomiast może być kilka godzin po.
Aktualnie w szpitalach odchodzi się od kąpania noworodka zaraz po urodzeniu. Robi się tak ze względu na dbanie o zdrowie, a także dobry stan skóry dziecka.
Jeśli jednak, pierwsza kąpiel noworodka nie odbyła się w szpitalu, to powinna mieć miejsce po powrocie ze szpitala do domu. Odwlekanie kąpieli w szpitalu ma głównie na celu ochronę maluszka przed zakażeniami, które mogą być spowodowane szpitalną florą bakteryjną. W domu więc, powinniśmy pozbyć się szpitalnych drobnoustrojów. Należy zaznaczyć, że powinno się to odbyć bardziej na zasadzie opłukiwania, niż szorowania, aby nie pozbyć się do końca resztek mazi płodowej.
Kilka wskazówek, jak kąpać malucha:
- optymalna temperatura w pomieszczeniu to 25 stopni Celcjusza,
- temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała, najlepiej ok. 37 stopni,
- na początku kąpiele powinny trwać do ok. 5 minut,
- nie wlewamy wody pod szyję do wanienki,
- trzymamy główkę dziecka.