Odpowiednia pielęgnacja skóry maluszka jest bardzo ważna. Dowiedzmy się jak o nią dbać podczas mycia, czym nawilżać skórę noworodka po kąpieli, a także jak dbać o skórę w okolicach pieluszki.
Pielęgnacja skóry dziecka w pierwszych miesiącach życia
W każdym okresie życia dziecka, warto zadbać o pielęgnację skóry. To samo dotyczy okresu noworodkowego oraz niemowlęcego. Skóra u tak małych dzieci różni się, od skóry osoby dorosłej. Naskórek jest delikatniejszy i cieńszy, a także skóra jest jaśniejsza i mniej elastyczna. Na myśl nachodzi, więc pytanie: jak pielęgnować skórę noworodka?
Na samym początku przyglądniemy się kąpielom. Nie powinny być one za częste, ponieważ mogą wysuszyć skórę. Zaleca się wykonywanie kąpieli 2-3 razy w tygodniu. Podczas tej czynności pamiętajmy, aby używać specjalnych delikatnych mydeł przeznaczonych dla dzieci od 1 dnia życia. Środki dla dorosłych mogą tylko niepotrzebnie uczulić malucha. Gdy ma miejsce pielęgnacja skóry noworodka, nie zapominajmy o codziennym przemywaniu oczu, twarzy oraz okolic pośladków ciepłą wodą.
Podczas kąpieli zadbajmy o prawidłową temperaturę wody oraz pomieszczenia. Unikajmy, także pomieszczeń w których występują przeciągi, dbając o zdrowie maluszka. W wodzie zawsze podtrzymujmy główkę dziecka, aby górna część ciała była nieco wyżej. Po kąpieli owińmy dziecko w ręcznik, ale nie pocierajmy nim mocno, aby nie podrażnić skóry. Nawilżenie skóry dziecka po kąpieli może się odbywać przy użyciu emolientów, które dostępne są w postaci:
- kremów,
- emulsji,
- preparatów, które można dodawać do kąpieli.
Pielęgnacja skóry noworodka – okolice pieluszki
Bardzo ważnym elementem, jest pielęgnacja skóry noworodka w okolicach pieluszkowych. Odpowiednio, częsta zmiana pieluszki, co najmniej po każdym wypróżnieniu, pozwoli na uniknięcie odparzenia. Podczas zmiany powinniśmy dokładnie umyć skórę, pozbywając się resztek moczu, a także kału. Ta czynność może się odbyć za pomocą jednorazowych chusteczek, zwilżonej pieluszki lub ręcznika.
Po zmianie pieluszki posmarujmy skórę, która narażona jest na kontakt z moczem lub kałem, kremem pielęgnacyjnym. Podczas zmiany, warto także pamiętać, że u dziewczynek oczyszczanie powinno odbywać się od brzuszka w kierunku pośladków, a nie na odwrót. Zapobiegnie to zanieczyszczeniu pochwy i zakażeniu układu moczowego.
Brak pielęgnacji skóry noworodków w okolicach pieluszki, może nie tylko spowodować odparzenia, ale także powstanie ran i rozwoju bakteryjnego. W przypadku, gdy zobaczymy zaczerwienienie w tym miejscu, powinniśmy:
- częściej zmieniać pieluszkę,
- smarować grubo skórę w tych miejscach kremem ochronnym, przeznaczonym dla niemowląt,
- pozwolić poleżeć chwilę dziecku bez zapiętej pieluszki.