Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, wokół obowiązkowych szczepień dla dziecka narosło wiele kontrowersji i znaków zapytania. Prześledzimy jak wygląda kalendarz szczepień w pierwszych latach życia i rozwiejemy kilka wątpliwości co do tego, kiedy szczepić dziecko.
Obowiązkowe szczepienia dla dziecka – gdzie szukać informacji?
Szczepienia ochronne należą do najlepszych metod zabezpieczających przed niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Realizacja tych zadań, przebiega zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, który jest aktualizowany raz do roku. Aktualny harmonogram szczepień, na dany rok kalendarzowy jest do pobrania na stronie Państwowego Zakładu Higieny. Dokument ten porządkuje zakres szczepień obligatoryjnych i zalecanych w danej grupie wiekowej. Obowiązkowe szczepienia dla dziecka, są w Polsce bezpłatne. Możemy też zdecydować się na odpłatne szczepionki skojarzone, które ograniczają liczbę wkłuć w harmonogramie szczepień. Dużą zaletą szczepionek wysoko skojarzonych, jest mniejsza liczba substancji pomocniczych, a niewątpliwą wadą – wysoka cena.
Kiedy szczepić dziecko, w pierwszych 3 latach życia
Harmonogram szczepień w 1 roku życia:
- gruźlica (BCG),
- wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV),
- błonica, krztusiec, tężec (DTP),
- pałeczka hemofilna typu B (Hib),
- poliomyelitis (IPV),
Obowiązkowe szczepienia dla dziecka w 2 roku życia:
- błonica, krztusiec, tężec (DTP),
- pałeczka hemofilna typu B (Hib),
- poliomyelitis (IPV),
- odra, świnka i różyczka (NMR),
Harmonogram szczepień uwzględnia także, w jakim czasie powinno się wykonać zalecane szczepienia i zazwyczaj są one połączone z obowiązkowymi.
Kiedy szczepienie dziecka jest niebezpieczne?
Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju wstrząsu anafilaktycznego, po podaniu pierwszej dawki, są bezwzględnym przeciwskazaniem do dalszego wykonywania szczepień. Natomiast wskazaniem do opóźnienia szczepionki są ostre infekcje lub wysoka gorączka. Przed każdą iniekcją, lekarz pediatra podejmuje ostateczną decyzję, kiedy szczepić dziecko. Do roli rodziców należy obserwacja dziecka, pod kątem niepożądanych reakcji poszczepiennych i informowanie o tym lekarza.