Zaburzeniem, które występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych jest refluks. Dowiedzmy się, jakie są objawy refluksu u dziecka starszego oraz u niemowlaka. W poniższym artykule znajdziemy również informację na temat odmian refluksów.
Czym jest i jakie są objawy refluksu u dzieci? – niemowlaki
Często można usłyszeć, że dziecko, a nawet dorosły posiada refluks. Zanim dowiemy się jakie są objawy refluksu u dzieci, to zapoznajmy się z zagadnieniem samego refluksu. Specjaliści podają, że jest to zaburzenie, które polega na cofaniu się spożytego pokarmu z żołądka do przełyku. Może występować zarówno u niemowlaków, starszych dzieci, jak i dorosłych.
U niemowlaków refluks żołądkowo-przełykowy ma zazwyczaj charakter fizjologiczny. Jest związany z niedojrzałością układu pokarmowego. Dowiedzmy się, więc gdy występuje refluks u dzieci objawy w okresie niemowlęcym. Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym jego objawem u maluszków jest tzw. ulewanie. Cofnięty pokarm spożyty w pierwszych miesiącach, nie wraca z powrotem do żołądka, a wydostaje się przez usta na zewnątrz.
W przypadku tak małych dzieci refluks fizjologiczny jest zjawiskiem naturalnym i w znacznej większości niegroźnym. Powinien samoistnie ustąpić w okolicy 1 roku życia. Porady dla rodziców wskazują, że niepokojącym sygnałem może być m.in.: ulewanie częste i w dużych ilościach, gdy ulewanie przypomina wymioty, dziecko nie przybiera prawidłowo na wadze.
Refluks u dzieci starszych objawy najczęściej występujące
Jeśli refluks nie ustał po okresie niemowlęcym i starsze dziecko nadal się z nim zmaga, to mamy do czynienia z jego patologicznym zjawiskiem. W tego typu przypadkach główną przyczyną jest nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku. Powoduje to cofanie spożytego pokarmu do przełyka i jego zaleganie w górnych partiach przewodu pokarmowego. Dowiedzmy się, więc refluks u dzieci objawy, jakie są, w przypadku maluchów powyżej pierwszego roku życia.
Refluks u dzieci starszych objawy:
- problemy z przełykaniem,
- duszący kaszel,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- bóle klatki piersiowej w okolicy mostka lub bóle brzucha,
- nocny bezdech.
W przypadku refluksu patologicznego, a nie fizjologicznego, leczenie będzie już konieczne. Odbywa się ono za pomocą odpowiednio stworzonej diety, a także środków farmakologicznych lub chirurgicznych. Mają one na celu zmniejszenie kwasowości soków żołądkowych. Dlatego też, jeśli zauważymy niepokojące zmiany w zdrowiu, samopoczuciu, które mogą wskazywać na objawy refluksu u dziecka, to należy udać się na konsultację lekarską.
Komentarze 3