Ciało kobiety do laktacji przygotowuje się już w czasie ciąży. Niestety bywają okresy kryzysu laktacyjnego, które mogą doprowadzić mamy do dużej dawki stresu oraz podrażnienia. Dowiedzmy się więc co to jest i kiedy może występować.
Co to jest kryzys laktacyjny i kiedy można się go spodziewać?
Każda mama karmiąca swoje dziecko piersią może się borykać z z problemami, są to tzw. kryzysy laktacyjne. Jest to nic innego, jak naturalny proces, który może się przydarzyć karmiącej mamie. Najczęściej jest on związany z większym zapotrzebowaniem dziecka na pokarm, ale może się także łączyć z różnymi czynnikami zewnętrznymi tj.: przemęczenie, stres, jak również zaburzeniami hormonalnymi. Dowiedzmy się więc, kryzys laktacyjny kiedy najczęściej występuje?
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy kryzys laktacyjny przypada na moment skoków rozwojowych dziecka. Jest to najczęściej 3 oraz 6 tydzień, a także 3, 6 oraz 9 miesiąc. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem, więc okresy te mogą się nieco różnić.
Problemy jakie mogą łączyć się z karmieniem piersią:
- dziecko nie potrafi prawidłowo chwycić piersi,
- mama nie ma wystarczającej ilości mleka,
- piersi są bardzo pełne i twarde jak kamień,
- z piersi samoczynnie wypływa mleko,
- mama uważa, że produkuje zbyt dużo mleka.
Co może się łączyć z problemami podczas karmienia piersią?
Kryzys laktacyjny może wiązać się dużą dawką stresu oraz frustracji. Pamiętajmy jednak, aby zachować spokój, ponieważ jest to moment przejściowy, a może to jeszcze bardziej negatywnie wpłynąć na cały proces. Poprośmy wtedy o pomoc w codziennych czynnościach najbliższych, abyśmy mogły w pełni skupić swoją uwagę i siły na karmienie niemowlaka.
Przyglądnijmy się bliżej, jak może wyglądać kryzys laktacyjny kiedy karmimy piersią w pierwszych tygodniach. Na początku może występować ból, spowodowany pękaniem lub krwawieniem brodawek. Najczęściej jest to efekt złego chwytania piersi przez dziecko, a to może łączyć się z nieprawidłowym przystawianiem. Jeśli nie jesteśmy pewne, czy ciało i buzia dziecka jest ustawiona prawidłowo, to zaciągnijmy porady u konsultanta laktacyjnego lub specjalisty od karmienia piersią.
Kryzys laktacyjny 3 miesiąc, to również częsty okres w którym wiele mam boryka się z niewystraczającą ilością pokarmu. Bardzo ważny jest wtedy wypoczynek oraz prawidłowe odżywianie. Nie mówimy tutaj o jakiejś specjalnej diecie, a o zróżnicowanych posiłkach, które zawierają różne składniki odżywcze.
Kryzys laktacyjny ile trwa zazwyczaj?
Każdej mamie borykającej się z problemami podczas karmienia piersią, nasuwa się pytanie: kryzys laktacyjny ile trwa? Zazwyczaj jest to okres od 2 do 7 dni. Jeśli zaobserwujemy, że problem nie ustępuje przez dłuższy czas, a także maluszek nie będzie systematycznie przybierał na wadze lub jeśli masa ciała będzie się zwiększała o mniej niż 100 gramów tygodniowo to koniecznie udajmy się na konsultację lekarską. W takich przypadkach, gdy ma miejsce kryzys laktacyjny, specjalista może zalecić korzystanie z karmienia zastępczego.
Czego nie należy robić, gdy ma miejsce kryzys laktacyjny:
- nie podawajmy dziecku butelki, ponieważ łatwiej się z niej pije, przez co dziecko może nie chcieć już później sięgać po pierś,
- nie podawajmy dziecku w tym okresie sztucznego pokarmu, ponieważ jest ono bardzo sycące i po ponownym przystawieniu dziecka do piersi będzie on ściągać mniej pokarmu, co może zakończyć proces laktacyjny przedwcześnie.
Podsumowanie na temat kryzysu laktacyjnego
Jeśli mamy kryzys laktacyjny 3 miesiąc, 6, 9 lub w którymkolwiek innym miesiącu i trwa on ponad tydzień, to udajmy się do lekarza. Podczas tego okresu piersi kobiety stają się mniejsze i miękkie, ponieważ jest to chwilowy problem w niedoborze mleka. Jest to jednak czas przejściowy oraz zupełnie normalny, który może się przytrafić każdej karmiącej mamie. Dziecko z czasem potrzebuje do rozwoju coraz więcej ilości mleka, a nasz organizm może nie nadążać z jego produkowaniem.
Kryzys laktacyjny możemy także zaobserwować z zachowania dziecka. Gdy pomimo ciągłego przystawiania do piersi, maluch domaga się ciągłego ssania i sprawia wrażenie nienajedzonego. Dodatkowo jest bardzo marudny i co chwile płacze. Kobieta podczas kryzysu potrzebuje wypoczynku, a uczucie stresu i przemęczenie może tylko go pogłębić.
Jednym z najbardziej naturalnych sposobów na pobudzenie gruczołów mlecznych, laktacji, jest pozwolić dziecku ssać pierś jak najczęściej oraz tak długo jak chce. Pomocny, kryzys laktacyjny kiedy ma miejsce, może się także okazać masaż piersi. Porady dla rodziców to dobry pomysł na poczytanie na temat doświadczeń innych rodziców, natomiast gdy obserwujemy niepokojące zmiany to zawsze warto skonsultować je z lekarzem.