Odstawienie smoczka może być wyzwaniem nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Dowiedz się jaki jest zalecany czas na jego porzucenie, czyli od kiedy i do kiedy smoczek. Jakie mogą być konsekwencje zbyt długiego stosowania oraz jak poradzić sobie z jego odstawieniem?
Smoczek od kiedy?
W pierwszych miesiącach życia, często nierozłącznym elementem jest smoczek. Stanowi on pomoc dla rodziców w zapewnieniu komfortu dzieciom. Stosując go codziennie, maluch może zżyć się z nim niesamowicie mocno. W pewnym momencie nadchodzi jednak moment na jego odstawienie, a etap ten może okazać się bardzo trudny zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Dowiedzmy się więc, do kiedy smoczek może być stosowany oraz jak go odstawić.
Zanim jeszcze przejdziemy do odstawienia, zatrzymamy się chwilę na etapie jego wprowadzenia. Czy podawanie go od pierwszych dni życia jest dobrym pomysłem? Okazuje się, że nie, szczególnie jeśli karmimy piersią. Pierwszy miesiąc to czas, kiedy laktacja dopiero się rozkręca, a noworodek musi nauczyć się ssania piersi. Odpowiadając, więc na pytanie „Smoczek od kiedy?”, najlepiej po pierwszym miesiącu życia maluszka.
Do kiedy smoczki – użytkowanie?
Jeśli zastanawiasz się do kiedy smoczek może być używany przez malucha, to musisz wiedzieć, że zbyt późne jego odstawienie może skutkować:
- wadą zgryzu,
- wadą wymowy,
- utrwalaniem nieprawidłowego wzorca połykania.
Według specjalistów rezygnacja ze smoczka powinna odbyć się maksymalnie do 18 miesiąca życia, a najlepiej do ukończenia 1 roku życia. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie ma określonego czasu oraz sposobu na to kiedy i jak odstawić smoczek.
Najlepiej obserwować malucha i stopniowo ograniczać jego używanie. Z pewnością u części dzieci odstawienie może mieć miejsce nawet z dnia na dzień, jednak część pociech może być bardzo przywiązana do smoczka i pożegnanie się ze smoczkiem będzie wymagało czasu. Zrezygnujmy z odstawienia z momentów trudnych dla dziecka, czyli m.in.: ząbkowanie, choroba, czy też adaptacja w żłobku lub przedszkolu.
Z pewnością, jak odstawić smoczek, powinniśmy rozpocząć od rozmowy, dlaczego porzucenie smoczka jest ważne. Zrozumienie i wsparcie ze strony rodziców są ważne dla malucha. Zachęćmy dziecko do wykorzystywania innych metod relaksacji, takich jak przytulanie, czytanie książek lub słuchanie kołysanek. Ponadto możemy wprowadzić wymyślony przez nas system nagród, np. kalendarz z naklejkami za każdy dzień bez smoczka.
Mając jednak na uwadze, że smoczek może być niezwykle ważny dla dziecka, możemy zaoferować mu jakąś zabawkę w zamian. Może to być np. maskotka, która będzie wspierała malucha w trudnym czasie. Dobrym pomysłem może okazać się „zapłata” za zabawkę w sklepie, po wcześniejszym umówieniu się z kasjerem.