Nierozłączny moment w życiu każdego dziecka, czyli odpieluchowywanie. W zależności od dziecka ten etap może przyjść wcześniej lub później. Jak można odpieluchować malucha i kiedy możemy zobaczyć, że jest na to gotowe?
Jak odpieluchować dzieci i kiedy może to nastąpić?
Każde dziecko w pewnym momencie musi przekonać się do nocnika lub toalety, co łączy się z odstawieniem pieluszki. Wiele rodziców zastanawia się jak odpieluchować dziecko i zachęcić je do korzystania z nocnika. Jest to z pewnością duży krok w samodzielność. Porzucenie pieluszki to ogromne wyzwanie zarówno dla malucha, jak i rodzica. Pamiętajmy jednak, aby nie pośpieszać dziecka do tego etapu zbyt wcześnie, ponieważ może to nieść ze sobą odwrotny efekt niż zamierzony. Przyjmuje się, że gotowość do odpieluchowania pojawia się około 2-4 roku życia. Odpieluchowanie dziecka to długotrwały proces, który może potrwać nawet miesiącami. Jego okres jest zależny indywidualnie od dziecka i jego tempa rozwoju. O tej czynności oraz wielu innych ciekawych tematach możemy znaleźć informację w porady dla rodziców.
Jeśli zastanawiamy się kiedy odpieluchować dziecko, to na pewno nie możemy porównywać go do innych dzieci, biorąc pod uwagę, że u kogoś ten etap nastąpił np. w 1 roku życia.
Podczas odpieluchowywania starajmy się unikać:
- krzyczenia na dzieci i zmuszanie je, aby siedziało na nocniku przez długie godziny,
- kazania na siłę załatwienia się z nocnika, może to skutkować urazami w strefie mięśni zwieracza,
- przekupywania słodyczami dziecko, aby siedziało na nocniku.
Jak będziemy wiedzieć kiedy odpieluchować dziecko?
Należy uważnie przyglądać się dziecku. W pewnym momencie sami zauważymy, że maluch jest już gotowy, zacznie wysyłać sygnały. Pierwszym z nich wskazującym na to, gdy odpieluchowanie dziecka będzie odpowiednie, mogą być dłuższe momenty w których pielucha jest sucha w ciągu dnia, a także po nocy. Kolejną oznaką może się okazać chodzenie w miejscu, wiercenie się oraz zaciskanie nóg. Często łączy się to z szukaniem przez dziecko miejsca, gdzieś zboku, tak jakby maluch wstydził się momentu wypróżniania.
Dobrym momentem, jeśli zastanawiamy się kiedy odpieluchować dziecko, jest sytuacja, gdy dziecko samo mówi nam, że przeszkadza mu pielucha i wykazuje niechęć podczas jej zakładania.
Odpieluchowanie musi się ściśle łączyć z faktem, że samodzielne siadanie, wstawanie, ściąganie oraz zakładanie spodni, spódniczki i bielizny nie stanowi dla malucha żadnego problemu. Dziecko powinno zostać także zapoznane ze słownictwem związanym z wypróżnianiem się.
Jakie sygnały wysyłają maluchy, jeśli jest to dobry moment na odpieluchowanie dzieci:
- wiercenie, skakanie i zaciskanie nóg podczas wypróżniania,
- szukanie dogodnego miejsca do wypróżnienia,
- pielucha jest coraz częściej sucha,
- dziecko budzi się coraz częściej z suchą pieluchą,
- dziecko sygnalizuje, że przeszkadza mu pielucha,
- dziecko mówi nam, że właśnie się wypróżniło w pieluchę.
Wskazówki jak odpieluchować dziecko
Bardzo ważnym pytaniem zadawanym często przez rodziców jest: ile trwa odpieluchowanie? Niestety nie ma na nie konkretnej odpowiedzi. Jeśli dziecko jest zainteresowane toaletą i coraz bardziej potrafi kontrolować swoje ciało to może to może to zająć nawet kilka tygodni, często zdarza się jednak, że ten okres przeciąga się do kilku miesięcy. Należy, więc uzbroić się w cierpliwość.
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest jak odpieluchować dziecko. Z pewnością pierwszym ważnym krokiem jest zakup nocnika lub nakładki sedesowej. Aby zachęcić dziecko do korzystania z tych przedmiotów, to warto aby maluch sam sobie je wybrał. Zaprzyjaźnienie się z nocnikiem może odbywać się etapami. Na początku możemy sadzać na nie dziecko bez pieluchy przed lub po kąpieli, aż w końcu maluch będzie chciał samodzielnie na niego siadać. Następnie sadzajmy dziecko za każdym razem, gdy sygnalizuje potrzebę wypróżnienia. Ostatnim już etapem jest pozwolenie chodzenia dziecku bez pieluszki. Oczywiście niech będzie to stopniowe, najpierw kilka minut, następnie kilkanaście, a później po godzinie lub dłużej.
Odpieluchowanie dziecka jest etapem nierozłącznym w życiu każdego dziecka oraz rodzica, który łączy się z rozwojem dziecka.