Wiele mam decyduje się na karmienie piersią swojego maluszka. Dowiedzmy się, więc jak często zmieniać pierś podczas karmienia piersią dziecka oraz co ma na to wpływ.
Jak często zmieniać pierś podczas karmień dziecka?
Karmienie piersią jest czynnością niezwykle naturalną. Może ono jednak przynieść ze sobą wiele pytań od świeżo upieczonych mam. Jednym z nich może okazać się: jak często zmieniać pierś podczas karmienia?
Szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie ważne jest zmienianie piersi podczas karmienia dziecka. Będzie to miało wpływ na:
- stymulację pokarmu w piersiach,
- uniknięcie zastoju pokarmu,
- niwelowanie problemu obrzęku piersi.
Z pewnością wymienione powyżej sytuacje nie są niczym przyjemnym dla kobiety. Ssanie piersi przez dziecko powinno trwać tak długo, jak chce dziecko. Na początku może zajmować to nawet 40-50 minut. Z czasem jednak maluszek będzie skracał czas pobierania, będzie wykonywał tę czynność coraz sprawniej.
Na początku podczas karmienia podawajmy dziecku obie piersi, ze zmianą co ok. 15-20 minut. Następnie, gdy ilość pokarmu zwiększy się już w piersiach, po kilku dniach podawajmy raz jedną, a raz drugą pierś podczas karmień. Może się jednak okazać, że dziecko ma spory apetyt, przez który będziemy musiały wrócić do karmienia obiema piersiami.
Mleko I oraz II fazy
Dlaczego należy odczekać chwilę i nie zmieniać od razu piersi podczas karmienia? Jest to bardzo ważne, ponieważ tuż pod brodawką znajduje się mleko, tak zwanej I fazy, które bogate jest w cukry. Po kilku minutach ssania mleka, dziecko zaczyna pobierać mleko z II fazy, które natomiast bogate jest w tłuszcze.
Nie zmieniajmy, więc często piersi, ponieważ możemy pozbawić maluszka II fazy mleka. Pozwólmy dziecku maksymalnie opróżnić jedną pierś i dopiero podawajmy drugą, jeśli nie są to pierwsze dni po porodzie.
Czasem może zdarzyć się tak, że maluszek preferuje tylko jedną pierś. Jak często zmieniać pierś podczas karmienia, w takich sytuacjach? W tym wypadku dziecko zaspokaja swoje potrzeby żywieniowe. Podawajmy, więc drugą pierś po opróżnieniu pierwszej, jeśli dziecko będzie nadal głodne.
Podczas karmienia spróbujmy się, jak tylko możemy zrelaksować, aby nie utrudniać dopływu hormonów z mózgu do piersi. Może to przyczynić się do uniknięcia problemów laktacyjnych.
Komentarze 2