Ząbkowanie może łączyć się z nieprzespanymi nocami, ale nie musi. Dowiedzmy się jednak, dlaczego ząbkowanie dokucza w nocy oraz jak można sobie z tym radzić.
Dlaczego ząbkowanie dokucza w nocy?
Ząbkowanie uważane jest przez wielu rodziców za trudny okres. Nic dziwnego, jeśli towarzyszy mu doskwierający ból u malucha. Podczas ząbkowania dziecko może być marudne i płaczliwe. Często zdarza się także, że miewa problemy z zaśnięciem lub samym snem. Może się zdarzyć, że dziecko będzie budziło się bardzo często, przez co jego sen będzie przypominał kilkuminutowe drzemki. Dowiedzmy się, więc dlaczego ząbkowanie dokucza w nocy.
Z pewnością ból i swędzenie dziąseł może sprawiać dyskomfort każdemu dziecku. W ciągu dnia możemy zaobserwować, że ząbkowanie doskwiera nieco mniej. Możemy to wytłumaczyć tym, że wciągu dnia maluch ma różne zajęcia, np. może zająć się zabawą i na chwilę zapomnieć o bólu. Natomiast, gdy przychodzi wieczór i pora na sen, jedynym zajęciem jest przygotowanie do snu. Ciężko wtedy odwrócić uwagę dziecka od uczucia bólu.
Innym czynnikiem, może być stan podgorączkowy, który będzie wynikał z ząbkowania lub infekcji, która rozwija się, ze względu na osłabiony organizm. Warto także zaznaczyć, że podobnie jak u dorosłych temperatura ciała dziecka w nocy jest z reguły nieco wyższa, co może skutkować pogorszeniem się samopoczucia malucha. Jeśli zauważymy niepokojące sygnały w rozwoju niemowlaka, to warto skonsultować się z pediatrą.
Jak radzić sobie z ząbkowaniem w nocy?
Należy zaznaczyć fakt, że sen u każdego dziecka jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na zregenerowanie sił. Jest on bardzo potrzebny w przypadku osłabienia organizmu, dlatego tak konieczne jest zadbanie o sen przy ząbkowaniu. Dowiedzieliśmy się, już jakie mogą być przyczyny tego, dlaczego ząbkowanie dokucza nocą bardziej niż w dzień. Pora dowiedzieć się, jak sobie z nim radzić.
Jak można radzić sobie z dokuczającym ząbkowaniem w nocy?
- podanie żelu łagodzącego ból na dziąsła,
- podawanie leku przeciwbólowego w syropie, np. paracetamol (sporadycznie),
- podawanie schłodzonych gryzaków,
- bliskość rodzica – śpiewanie kołysanek, branie na ręce.
Jeśli zauważymy, że jeszcze przed snem ból związany z ząbkowaniem nie ustaje i mogła by to być kolejna nieprzespana noc dla dziecka oraz rodzica, to możemy posmarować dziąsła odpowiednią ilością żelu, preparatu na ząbkowanie. Sporadyczne można podawać dziecku lek przeciwbólowy w odpowiedniej dla niego dawce.
Jeśli zauważymy, że dziecko okazuje wcześniej niż zwykle przejawy zmęczenia, to połóżmy je wcześniej spać. Sen sam w sobie jest dobrym środkiem przeciwbólowym. Starajmy się także, w okresie bolesnego ząbkowania nie wprowadzać drastycznych zmian. Może to nie być najlepszy moment na odstawienie nocnego karmienia, czy też przeniesienie malucha do swojego pokoju.