Do częstych objawów refluksu zalicza się przewlekły kaszel. Z poniższego artykułu możemy uzyskać informację dlaczego dzieci z refluksem kaszlą, ponieważ dla wielu dzieci, jak i rodziców może być on uciążliwy.
Dlaczego dziecko z refluksem kaszle?
Kaszel u dziecka, podobnie jak u osoby dorosłej może oznaczać infekcję, chorobę. Poprzez kaszlenie, organizm ludzki reaguje tak na zalegające w drogach oddechowych ciała obce, wydzieliny, czy też mikroorganizmy. Kaszel sam w sobie nie jest uznawany za chorobę, a za objaw. Gdy mamy do czynienia z kaszlem u dziecka, nic dziwnego, że od razu pragniemy znaleźć jego przyczynę. Każdy rodzic pragnie aby było zdrowe dziecko i prawidłowo się rozwijało.
Jednym z objawów refluksu jest także kaszel. Podczas jego przebiegu kaszel jest najczęściej suchy i nieskuteczny. Dowiedzmy się dlaczego dziecko z refluksem kaszle? Najczęściej spotkamy się ze stwierdzeniem, że jest on spowodowany uczuciem dyskomfortu, które powoduje wsteczne zarzucanie pokarmu z żołądka do przełyku. Może się to wiązać także z bólem w klatce piersiowej oraz bólem brzucha.
Specjaliści uznają, że kaszel refluksowy u dzieci jest przewlekły, co to oznacza? Kaszlem przewlekłym możemy nazwać taki, który trwa ponad 8 tygodni.
Przyczyny kaszlu u dzieci z refluksem
Jeśli zauważymy u naszego dziecka problemy z sfery układu oddechowego, to nie bagatelizujmy ich w żadnym stopniu. Gdy, więc niepokoi nas kaszel u malucha powinniśmy udać się na konsultację do lekarza, w pierwszej kolejności może to być pediatra.
Do kaszlu wywołanego refluksem mogą przyczynić się różne czynniki i zmiany zachodzące w organizmie malucha. Pamiętajmy, że z początku organizm dziecka nie jest przystosowany do jedzenia dużych objętościowo posiłków, a karmienie odbywa się na żądanie. Z czasem jednak zauważymy, że dziecko je coraz więcej, ponieważ powoli powiększa mu się żołądek.
Przyczyny, dlaczego dziecko z refluksem kaszle:
- nierozwinięte w pełni mechanizmy antyrefluksowe,
- przełyk o małej pojemności oraz krótki,
- mała podatność żołądka na rozciąganie, spożywanie dużej ilości pokarmów,
- nietolerancja na określone produkty lub ich składniki,
- zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego.
Najczęściej do rozpoznania refluksu u dzieci, lekarze stosują tzw. badanie PH materii pobranej. Wykonując go możemy ustalić, jak bardzo tkanki w obrębie przełyku są narażone na działanie kwasów trawiennych.