Dieta matki karmiącej piersią powinna cechować się różnorodnością, umiarkowaniem oraz regularnością posiłków. Dowiedz się co jeść, a czego warto unikać w okresie laktacji.
Dieta matek karmiących piersią – zdrowy styl życia
Dieta matki karmiącej stanowi istotny czynnik, który w dużym stopniu może wpływać na jej zdrowie i samopoczucie, a także po części na skład mleka. Poniższy artykuł oparty jest na wiedzy uzyskanej z publikacji lekarskich.
Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być m.in.:
- urozmaicona,
- umiarkowana,
- regularna.
Po pierwsze warto sięgać po różnorodne produkty, które zapewnią organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, że zapotrzebowanie energetyczne rośnie podczas laktacji, nie powinniśmy przesadzać z ilością spożywanego pożywienia. Niech kaloryczność wzrośnie o około 500 kcal w pierwszych miesiącach.
Dieta mamy karmiącej powinna być również regularna. Oznacza to, że najlepiej, aby posiłki były spożywane w regularnych odstępach czasu, nie zapominając tym samym o regularnym nawadnianiu organizmu. Regularność posiłków zapewnia stałe dostawy energii.
Co jeść podczas karmienia piersią?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy dieta matki karmiącej powinna być zrównoważona i urozmaicona. Bogata w tłuszcze, białko oraz węglowodany. Ważne jest spożywanie ryb, bogatych w kwasy omega-3. Starajmy się również włączać do diety różnorodne źródła białka, takie jak mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe i orzechy.
Zastanawiając się, czego nie jeść karmiąc piersią lista, musisz wiedzieć, że tak na prawdę powinno unikać się głównie produktów, które są źle tolerowane przez mamę, np. występuje alergia lub wzdęcia. Unikajmy również palenia papierosów oraz spożywania alkoholu. Oprócz tego zdrowa dieta nie powinna zawierać produktów wysoko przetworzonych, wysokotłuszczowych i konserwowanych chemicznie.
A co z kawą i herbatą? Nie trzeba całkowicie rezygnować z kofeiny. Wyłącznie w nadmiarze może powodować ona problemy z zasypianiem lub pobudliwość malucha. Jeden kubek kawy lub herbaty w ciągu dnia, można więc na spokojnie spożyć.
Ostatnim zagadnieniem jest eliminacyjna dieta mamy karmiącej. Według specjalistów nie powinno się jej stosować na własną rękę, jako środka zapobiegania alergii u dziecka. Możną ją stosować w przypadku zaleceń medycznych dla dziecka od lekarza lub jeśli mama cierpi na alergię lub nietolerancję pokarmową na dany produkt.