Czkawka jest dość częstym zjawiskiem u niemowlaków. Podobnie jest z refluksem, ponieważ może dotykać także najmłodszych dzieci. Dowiedz się czy czkawka a refluks u niemowlaka mogą być w jakimś stopniu ze sobą połączone.
Jakie mogą być przyczyny czkawki u niemowlaka?
Czkawka jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, które występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ponadto możemy zaobserwować, że u maluszków pojawia się ona zdecydowanie częściej, niż u osoby dorosłej. Dowiedzmy się jednak, z czego może ona wynikać oraz czy jest możliwa zależność między czkawką a refluksem u niemowlaka.
Czkawką nazywamy mimowolne skurcze przepony oraz mięśni oddechowych. Wywołują one wdech i zamknięcie głośni, przez co możemy usłyszeć charakterystyczne czkanie. Czkawka u malutkiego dziecka może wystąpić nawet kilka razy dziennie. Z czasem może być ona męcząca, lecz na początku jest dla wielu dzieci źródłem wielkiej radości.
Co może być przyczyną czkawek u noworodka i niemowlaka:
- zbyt łapczywe jedzenie,
- przejedzenie,
- zbyt niska temperatura,
- refluks.
Czkawka może wystąpić w trakcie jedzenia lub po nim, gdy dziecko połyka powietrze. Może się to zdarzyć podczas karmienia naturalnego, gdy maluch w zły sposób uchwyci pierś, a także podczas karmienia z butelki, gdy ma ona za duży otwór w smoczku.
Czkawka a refluks u niemowlaka
Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, czkawka a refluks u niemowlaka mogą być ze sobą powiązane. Należy jednak zaznaczyć, że sama w sobie krótka czkawka nie jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Możemy go podejrzewać, gdy czkawka pojawia się trzy razy na dobę i trwa ponad godzinę. Ponadto możemy zaobserwować wtedy inne objawy refluksu tj.: częsty płacz, zmniejszony apetyt, nadmierne wyginanie pleców w trakcie lub po karmieniu oraz ulewanie.
Gdy podejrzewamy, że czkawka u naszego dziecka jest spowodowana refluksem, to powinniśmy udać się do lekarza pediatry. Trzeba będzie zająć się leczeniem refluksu, czyli przede wszystkim łagodzeniem objawów. Często na samym początku specjaliści zalecają zagęszczenie pokarmu, dopytaj się jednak lekarza co pomoże Twojemu maluchowi.
Pamiętajmy, żeby u tak małych dzieci nie stosować metod, które sami stosujemy na co dzień. Mogą zagrażać one zdrowiu, a nawet życiu maluszka. Pod żadnym pozorem nie straszmy dziecka, nie odwracajmy go głową w dół oraz nie wstrzymujmy mu powietrza. Gdy czkawka u niemowlaka utrudnia sen lub jedzenie, a także trwa kilkanaście godzin lub podejrzewamy refluks, to skonsultujmy się ze specjalistą, aby dowiedzieć się co może być jej przyczyną oraz jak pomóc malcowi.