Płacz dziecka, gdy jest ono jeszcze małe, jest czynnością naturalną, która nie dziwi żadnego rodzica. Często zdarza się, że maluch płacze podczas snu. Dowiedzmy się więc, jakie mogą być przyczyny tego, czemu dzieci płaczą przez sen i co wtedy robić.
Czemu niemowlę płacze przez sen? – najpopularniejsze przyczyny
Płacz u dzieci, szczególnie w pierwszych miesiącach życia jest sposobem na komunikowanie się z otoczeniem. Maluch sygnalizuje m.in. ból, głód lub mokrą pieluszkę. Taka sytuacja ma miejsce zarówno w dzień, jak i w nocy. Często niemowlę lub starsze już pociechy płaczą śniąc. Dowiedzmy się więc, czemu dziecko płacze przez sen.
Niestety powodów może być bardzo wiele. Pamiętajmy, że sen tak samo, jak inne czynności, małe dziecko dopiero się uczy. Rozwój każdego dziecka może się odbywać we własnym tempie. Najczęstszą przyczyną, tego czemu niemowlę płacze przez sen, jest niedojrzałość układu nerwowego oraz fakt, że faza snu REM – mocnego jest o nawet połowę krótsza niż u dorosłego. Niestety przez to maluszek może się dość szybko z niego wybudzić, gdy tylko usłyszy jakiś hałas.
Inne przyczyny płaczu przez sen u dzieci:
- kolki i bóle brzuszka,
- ząbkowanie,
- głód,
- mokra pieluszka,
- nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu,
- lęk separacyjny,
- koszmary,
- choroba.
Czemu dziecko płacze przez sen i co robić gdy do tego dojdzie?
Częstą przyczyną, czemu dziecko płacze przez sen, jeśli ukończyło już 18 miesiąc życia, mogą być koszmary lub lęki nocne. W tym wieku maluch może już ich realnie doświadczać. Dotyczą one zwłaszcza głębokiej fazy snu i objawiają się głośnym płaczem lub krzykiem. Jeśli, więc płacz jest spowodowany dyskomfortem lub koszmarem, może okazać się, że minie po chwili. Jeśli jednak płacz narasta, a także utrzymuje się na stałym poziomie przez dłuższy czas powinniśmy zainterweniować i zastanowić się co może być tego przyczyną.
Dowiedzieliśmy się jakie mogą być przyczyny tego, czemu niemowlę płacze przez sen. Teraz pora zastanowić się co zrobić, gdy do takiego płaczu dochodzi. Pierwszą reakcją i jak najbardziej prawidłową, jest najczęściej branie na ręce i przytulanie. Nasz dotyk może zagwarantować dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Kolejną propozycją, jest tzw. biały szum, czyli delikatne dźwięki, które pozwolą na wyciszenie się i uspokojenie maluszka. Czynnością, która również może się sprawdzić w przypadku płaczu dziecka w nocy, jest zachęcenie do odruchu ssania. W tym przypadku można wykorzystać butelkę lub smoczek. Ostatnim już, także popularnym sposobem jest kołysanie. Możemy kołysać dziecko na rękach, a także w wózeczku w miejscu lub zabierając je na krótką przejażdżkę po domu.