Prawidłowy rozwój każdego dziecka łączy się ściśle z odpowiednią dietą. Zastanówmy się więc, czemu dzieci nie chcą jeść, jakie mogą być tego przyczyny, jak możemy zachęcić je do jedzenia, a także kiedy należy udać się do specjalisty.
Jakie czynniki mogą odpowiadać za to, że dziecko nie chce jeść?
Nic dziwnego w tym, że każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało. Duże znaczenie na to ma żywienie, jedzenie, ponieważ dzięki niemu każdy z nas ma energię do wykonywania przeróżnych czynności. Wielu rodziców oraz opiekunów dręczy jednak pytanie, czemu moje dziecko nie chce jeść? Niestety powodów może być bardzo wiele. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wiek malucha. Pamiętajmy, że niemowlę do 6 miesiąca życia podwaja swoją wagę, natomiast do pierwszego roku życia, aż potraja. W późniejszych latach przybieranie na wadze maluszka zwalnia, w drugim roku powinien ważyć o 2 kg więcej, a w następnych latach przybierać na wadzę o ok. 1-2 kg.
Czynniki, które mogą odpowiadać za to, czemu dziecko nie chce jeść:
- stresowe sytuacje w otoczeniu lub w życiu dziecka,
- monotonia w spożywanych, tych samych posiłkach,
- trwająca lub rozwijająca się infekcja u dziecka,
- dziecko jest zmuszane do jedzenia przez rodziców,
- maluch jest po chorobie – obniżony apetyt.
Na co zwrócić uwagę jeśli dziecko nie ma apetytu?
Niestety brak apetytu może występować u dziecka w każdym wieku. Jaka może być więc przyczyna tego, że noworodek nie chce jeść. W pierwszych dniach życia maluch dopiero uczy się ssać, może mieć więc problemy z pochwyceniem brodawki. Do braku apetytu u tak małego dziecka mogą przyczyniać się także różne infekcje, np. katar. Jednymi z najczęściej występujących czynników, dlaczego maluszek nie ma apetytu są kolki, zaparcia, a także biegunki. Jeśli noworodek nie chce jeść przez dłuższy czas, a także zaobserwujesz, że dziecko nie przybiera na masie koniecznie umów się na wizytę u lekarza.
Przyglądnijmy się jak to może wyglądać u nieco starszych dzieci. Pierwszym powodem, któremu należy się przyglądnąć to czy maluch nie doznał jakiś sytuacji stresowych, może to być np. kłótnia rodziców, czy sprawdzian w szkole. W tym wypadku po szybkim czasie apetyt u dziecka powinien powrócić. Niestety częstym powodem czemu dziecko nie chce jeść, jest zmuszanie dziecka na siłę do zjedzenia. Zadbajmy o to, aby posiłki kojarzyły się z przyjemnym czasem, kiedy rozmawiamy z maluchem na miłe tematy. Wygląd oraz różnorodność w posiłkach także ma znaczenie. Ciekawiej wyglądające dania mogą zachęcić dziecko do ich spróbowania oraz zjedzenia.
Kiedy należy udać się do specjalisty?
Jeśli zastanawiasz się czemu moje dziecko nie chce jeść, a zaobserwowałaś niepokojące zmiany, które wskazują na nieprawidłowy rozwoju dziecka to koniecznie udaj się do specjalisty. Brak apetytu jest często wynikiem choroby, możemy wtedy zaobserwować następujące objawy:
- nagły spadek wagi u dziecka,
- występujące biegunki, zaparcia lub bóle brzucha,
- wysypka,
- luźny stolec z krwią lub śluzem,
- podwyższona temperatura ciała,
- nagły spadek energii, senność,
- zwiększone uczucie pragnienia oraz częste oddawanie moczu.
Takie objawy mogą towarzyszyć zarówno kiedy noworodek nie chce jeść, a także starsze dzieci. Jeśli Pamiętajmy, aby nie czekać z wizytą u lekarza do ostatniej chwili. Jeśli dziecko właśnie jest po chorobie, to również nie będzie miało apetytu. Ważne jest aby pierwsze posiłki nie były zbyt ciężkie oraz tłuste. Pierwszym posiłkiem może być ulubione danie dziecka. Apetyt będzie wracał stopniowo.
Na to czemu dziecko nie chce jeść ogromny wpływ mają przekąski, słodycze oraz słodkie napoje, które maluch spożywa między posiłkami. Zadbaj więc o prawidłowe odżywianie, a także rozwój dziecka.
Komentarze 1