Narodziny dziecka to zawsze ogrom szczęścia i miłości, ale też okres szczególnej troski o zdrowie maluszka. Początki są bardzo trudne, ponieważ dziecko posiada niedojrzały jeszcze przewód pokarmowy, a to powoduje dolegliwości małego brzuszka, co często prowadzi do stresu i frustracji rodziców. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego dziecko ulewa, co na ulewanie u noworodka i co zrobić, żeby dziecko nie ulewało?
Co to jest ulewanie?
Ulewanie to cofanie się treści pokarmowej z powrotem do jamy ustnej. Wbrew pozorom jest ono bezbolesne dla dziecka. Nie powinno być powodem do niepokoju, ponieważ jest to jeden z najczęstszych zjawisk fizjologicznych, jakie obserwuje się u niemowląt, czy noworodków. W wielu przypadkach nie jest niczym niezwykłym i mija samoistnie wraz z wiekiem.
Dlaczego dziecko ulewa?
Najczęstszą przyczyną ulewania u noworodków jest niedojrzałość układu pokarmowego, a dokładniej rzecz ujmując dolnego zwieracza przełyku. Istnieją również inne czynniki, które mogą wpłynąć na to, że dziecko ulewa:
- przekarmianie dziecka
- za krótkie przerwy między posiłkami
- karmienie dziecka w pozycji poziomej
- za duży lub za mały smoczek z butelki
- może być to objaw alergii na białko mleka krowiego
- czasami może być to też wina mieszanki mleka
- zbyt szybkie połykanie pokarmu przez dziecko
Co na ulewanie u noworodka – jak sobie z tym radzić?
Jeśli twoje dziecko ulewa przede wszystkim nie panikuj i w pierwszej kolejności skonsultuj to z pediatrą. Dzieci, u których problem ulewania nie wpływa na apetyt, czy też przyrost masy ciała, nie stanowi powodu do niepokoju, ale nie należy go bagatelizować. To, o czym należy pamiętać, aby niwelować występowanie problemu ulewania to:
- prawidłowa technika karmienia
- staraj się, aby dziecko nie połykało zbyt dużej ilości powietrza
- po karmieniu potrzymaj dziecko do odbicia
- unikaj sadzania dziecka po posiłku
- zastosuj zasadę ,,karm częściej, ale mniejszą porcją”
- staraj się nie zmieniać pieluszki dziecku po karmieniu
Co na ulewanie u noworodków?
Wiesz już, dlaczego dziecko ulewa oraz co zrobić, aby temu zapobiec. Przyszedł czas, aby poznać sposoby na ulewanie u noworodka.
Akcesoria
Technika karmienia przy stosowaniu preparatów mlekozastępczych jest bardzo ważna, ale warto też zaopatrzyć się w dobre akcesoria. Należy pamiętać o doborze odpowiedniej butelki wraz ze smoczkiem. Ważne, aby dziurka w smoczku nie była za duża, co może powodować nadmiernie połykanie powietrza. Podczas karmienia należy zwracać uwagę, aby smoczek był wypełniony w całości mlekiem. Pomocna okaże się również specjalna nakładka air free, która ograniczy ilość połykanego powietrza, a tym samym pomoże złagodzić powszechne problemy brzuszkowe w tym ulewanie. W naszym osobnym artykule pisaliśmy o problemie kolki u niemowlaka – co robić. Zachęcam do przeczytania.
Substancje zagęszczające pokarm
Jeśli maluszek bardzo ulewa, lekarz może zlecić zastosowanie zagęstników pokarmu. Substancje takie występują w postaci proszku, które rozrabia się w wodzie, powodując zagęszczenie pokarmu. Głównym składnikiem takich produktów jest mączka chleba świętojańskiego. W takim przypadku należy również wymienić smoczek na taki z większą dziurką.
Mleko na ulewanie
Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które stosuje się w przypadku ulewania niemowląt. Takie mleka mają na swoich opakowaniach oznaczenie AR i w swoim składzie również zagęstnik mączki chleba świętojańskiego. Taka substancja gęstnieje w żołądku, tym samym, zmniejszając ryzyko ulewań.
Co zrobić żeby dziecko nie ulewało – podsumowanie
Ulewanie u noworodka co robić? To pytanie bardzo często nurtuje rodziców, którzy szukają porady na temat zdrowia dziecka. Skłonność do ulewań jest charakterystyczna dla noworodków i wczesnych niemowląt. U jej podstaw leży typowe dla tego wieku zmniejszone napięcie mięśni przełyku i wpustu żołądka. Po każdym karmieniu powinno się unieść dziecko pionowo i potrzymać w takiej pozycji kilka minut. Można również delikatnie masować czy poklepać dziecko po pleckach, co spowoduje wydalenie zbędnego powietrza.
Pamiętaj, że dolegliwości trawienne u dziecka w pierwszym roku jego życia są dość powszechne i w większości przypadków nie są niebezpieczne. Jeśli twoje dziecko ulewa zachowaj spokój i uzbrój się w cierpliwość – to minie. Z pomocą przyjdą ci przydatne akcesoria do karmienia malucha, jak również dostępne na rynku preparaty na ulewanie zawierające zagęstniki pokarmu. Ulewanie zważonym mlekiem to przypadłość niemowląt karmionych zarówno sztucznie, jak i piersią. Jeśli coś cię niepokoi w rozwoju twojego dziecka najlepszym doradcą będzie pediatra.
Komentarze 3