Gorączka u dziecka zawsze wywołuje niepokój rodzica. Rozpalone policzki, szklane spojrzenie, przyśpieszony oddech i ospałość są objawami gorączki u dzieci. W większości przypadków podwyższona temperatura jest sygnałem rozwijającej się infekcji. Z tego artykułu dowiesz się, co na gorączkę u dziecka.
Jak mierzyć temperaturę?
W celu sprawdzenia, czy mamy do czynienia z gorączką, kluczowe jest prawidłowe zmierzenie temperatury ciała dziecka. Kiedyś stosowano tylko termometry rtęciowe, co często było problematyczne, aby unieruchomić maluszka na ok 5. minut. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele produktów, które w szybki i precyzyjny sposób mierzą temperaturę, (np. termometry bezdotykowe).
Sposoby mierzenia temperatury:
- w odbycie – posmaruj końcówkę termometru wazeliną, i nie wkładaj głębiej niż 1 – 1,5 cm. Od wyniku odejmij pół stopnia
- w pachwinie – przygnij nogę niemowlęcia do brzuszka i przyłóż termometr do fałdu pachwinowego
- w ustach – możesz kupić smoczek z termometrem elektronicznym. Wcześniej nie podawaj dziecku nic ciepłego do jedzenia ani picia
- w uchu – potrzebny do tego termometr elektroniczny, ale wyniki pomiarów i tak będą się różnić
- pod pachą – czyli tradycyjny sposób. Ważne, aby termometr stale dotykał skóry, w tym celu przytrzymaj rączkę dziecka przy tułowiu
- na czole – najbardziej precyzyjny pomiar da mierzenie temperatury na czole przy pomocy elektronicznego bezdotykowego urządzenia
Co na gorączkę u noworodka?
O gorączce mówimy wówczas, jeśli temperatura ciała przekroczy 38 stopni. Rodzice często zaczynają niepokoić się dużo wcześniej, a dokładniej, kiedy zobaczą 37 kresek na termometrze. Warto pamiętać, że maluszki, zwłaszcza noworodki naturalną ciepłotę ciała, mają w przedziale 36,6 – 37,5 stopni, co wskazuje na niewykształcony układ termoregulacji.
Wpływ na temperaturę w tym wieku ma pora dnia, czy też aktywność maluszka. Temperatura powyżej 37,5 mówi o stanie podgorączkowym, czyli jest to sygnał, że organizm małego dziecka zmaga się ze stanem zapalnym, który zwiastuje infekcję, bądź coś mu po prostu dolega i należy bacznie się temu przyglądać. Powinniśmy również skonsultować to z lekarzem.
Gdy dziecko ma wysoką temperaturę nie należy bezczynnie czekać, tylko działać. Rosnącą gorączkę należy obniżać, ponieważ może spowodować drgawki, odwodnienie czy też obciążenie serca lub nerek.
W przypadku noworodków podaj paracetamol, w aptece znajdziesz leki, które można stosować od urodzenia (np. pedicetamol). Pamiętaj, że dawkę dostosowuje się do wagi dziecka, a nie do wieku. Paracetamol można podawać co cztery godziny.
Co na gorączkę u niemowlaka?
Zasady postępowania przy gorączce u niemowlaka, nie różnią się niczym od gorączki u noworodków. Kluczowe również jest zachowanie spokoju, precyzyjne zmierzenie temperatury ciała i podanie leku. W przypadku maluchów, które skończyły 3 miesiące można włączyć ibuprofen (np. ibufen, ibum). Ibuprofen podajemy również według wagi dziecka, a nie wieku i można podawać go co siedem – osiem godzin.
W przypadku wysokiej gorączki, trudnej do zbicia można stosować paracetamol i ibuprofen naprzemiennie. Na rynku dostępne są produkty w syropie zawierające ibuprofen lub paracetamol, jak również można sięgnąć po takie substancje zawarte w czopkach (np. paracetamol farmina, nurofen)
Co na gorączkę u starszego dziecka?
Na gorączkę u dziecka, które nie jest już niemowlakiem podajemy to, co w poprzednich przypadkach. Niezmiennie paracetamol lub ibuprofen w dalszym ciągu w przeliczeniu na masę ciała dziecka.
Pamiętaj, nigdy nie wolno podawać dziecku aspiryny, polopiryny czy sacholu. Mogą powodować zespół Rey’a grożący uszkodzeniem mózgu i wątroby.
Sposoby na gorączkę
Wiemy już jak postępować w przypadku gorączki i co na gorączkę u dzieci powinniśmy stosować. Gorączka niezależnie od wieku jest dużym dyskomfortem dla dziecka, podawanie leków obniżających temperaturę jest jedną z najczęstszych metod walki z gorączką.
Co jeszcze można zastosować, aby ulżyć maluszkowi:
- zrób chłodny okład – na czoło, łydki, przedramiona brzuch, czy pachwiny. Gdy dziecko jest bardzo rozgrzane można owinąć je w mokre prześcieradło na 10 minut. Temperaturę pomoże obniżyć też chłodniejsza kąpiel, do wanienki nalej wodę chłodniejszą o jeden stopień niż temperatura ciała dziecka i stopniowo dolewaj zimnej, aż do 36-37 stopni. Taka kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 5-7 minut. Starsze dziecko można schłodzić także prysznicem. Nie przykrywaj malca, aby się wypocił, bo to może prowadzić do przegrzania organizmu.
- podawaj dużo płynów do picia – odpowiednie nawodnienie zabezpieczy przed odwodnieniem. Jeśli karmisz piersią, częściej przystawiaj malca do piersi. W przypadku gorączki wiele maluszków nie ma też chęci na picie czy ssanie piersi. Należy wówczas podawać płyny łyżeczką co kilka, kilkanaście minut. Starszemu dziecku dodatkowo można zrobić herbatkę z czarnego bzu, która działa napotnie i przeciwgorączkowo, lipy czy maliny.
Gorączka u dziecka – podsumowanie
Co na gorączkę u dziecka to pytanie, które niepokoi wielu rodziców, kiedy dziecku zaczyna coś dolegać i pojawia się gorączka. Warto pamiętać, że podwyższona temperatura ciała nie zawsze jest złym sygnałem, mobilizuje wówczas układ immunologiczny do walki z infekcją, czy drobnoustrojami.
O gorączce mówimy, kiedy termometr pokaże 38 stopni. Poniżej mówimy o stanie podgorączkowym. Warto zaopatrzyć się w dobry elektroniczny bezdotykowy termometr, aby precyzyjnie określić temperaturę ciała naszego dziecka. Nasz serwis z poradnikami dla rodziców na pewno posiada ranking termometrów dla dziecka, które warto wziąć pod uwagę.
Na obniżenie gorączki podajemy paracetamol w przypadku noworodków, lub ibuprofen w przypadku niemowląt, które ukończyły 3 miesiąc życia. Starszemu dziecku podajemy paracetamol lub ibuprofen. Dawkę leku odmierzamy w oparciu o wagę dziecka. Gorączkę warto skonsultować z pediatrą.
Komentarze 4