Bardzo ważny temat, w przypadku świeżo upieczonych rodziców, czyli antykoncepcja przy karmieniu piersią. Na rynku dostępnych jest wiele metod: naturalne, mechaniczne, czy też hormonalne. Dowiedzmy się, jakie sposoby są polecane, a jakie odradzane dla karmiącej mamy.
Antykoncepcja przy karmieniu piersią – naturalne sposoby
Często poruszany temat, jakim jest antykoncepcja przy karmieniu piersią. Na rynku dostępnych jest wiele metod, a jedną z nich jest naturalna. Zalicza się do niej m.in.:
- metodę objawowo-termiczną,
- metodę obserwacji śluzu Billingsów,
- metodę kalendarzykową Ogino-Knausa.
Należy zaznaczyć, że mogą być one bezpiecznie stosowane w okresie laktacji, natomiast ich skuteczność w zapobieganiu ciąży jest ograniczona. Zawsze warto pamiętać o przestrzeganiu określonych zasad dla danej metody i możliwości zajścia w ciąże.
Często uważa się, że karmienie dziecka piersią, jest samo w sobie świetną metodą antykoncepcyjną. Należy tutaj jednak doprecyzować, że karmienie zmniejsza szanse pełnego prawidłowego cyklu miesięcznego z owulacją. Nie jest jednak ono skuteczną i polecaną metodą antykoncepcyjną przy karmieniu piersią. Mama karmiąca, która zazwyczaj nie miesiączkuje, może przez dłuższy czas o potencjalnej ciąży nie wiedzieć. Dlaczego?
Wynika to z faktu, że do typowych objawów wczesnej ciąży zaliczamy pobolewania w podbrzuszu, plamienia oraz obrzęk i bóle piersi. Możemy, więc rozumieć je nie jako objawy ciąży, a karmienia.
Tabletki antykoncepcyjne przy karmieniu piersią i inne metody hormonalne i mechaniczne
Wśród metod antykoncepcyjnych znajdziemy także, mechaniczne oraz hormonalne, które są zarówno dla mam po porodzie cesarskim cięciem, jak i siłami natury. Pierwszą dostępną metodą są tabletki antykoncepcyjne przy karmieniu piersią. Wskazuje się tutaj na tabletkę jednoskładnikową, którą przyjmuje się codziennie o stałych porach.
Do najpopularniejszych metod zapobiegania nieplanowanej i niechcianej ciąży, są prezerwatywy. Dużymi zaletami są: bezpieczeństwo stosowania podczas laktacji, łatwa dostępność oraz stosunkowo niska cena. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na nie, to można zastosować także tabletki po stosunku do 72 godzin. Jeśli karmimy piersią, to wskazuje się bardziej na tabletkę z lewonorgestrelem. Lekarze nie zalecają tabletki antykoncepcyjne dla karmiących – dwuskładnikowe.
Na rynku dostępne są także inne metody antykoncepcji hormonalnej. Zaliczymy do niech m.in.: wkładkę wewnątrzmaciczną, a także implant lub zastrzyk progesteronowy. Obie metody są nieco droższe niż te wskazane wcześniej. Jeśli zdecydujemy się na którąś z tych metod, to powinnyśmy udać się do ginekologa.