Po urodzeniu dziecka wiele mam zadaje sobie pytanie: kiedy i jak bezpiecznie wrócić do antykoncepcji? Artykuł ten rozważy różne aspekty antykoncepcji po porodzie. Omówimy również, kiedy można bezpiecznie rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Antykoncepcja po porodzie – dlaczego to ważne?
Antykoncepcja po porodzie, jest dla wielu rodziców ważna z kilku powodów. Po pierwsze, powrót do płodności po porodzie jest możliwy, nawet jeśli karmimy piersią. Po drugie, kolejna ciąża tuż po porodzie może być obciążająca zarówno dla ciała, jak i emocji. Odstęp mniejszy niż 6 miesięcy między ciążami może sprawić, że wystąpi poród przedwczesny. Dlatego planowanie rodziny i wybór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej są ważnymi krokami.
Antykoncepcja po cesarce podobnie, jak i po porodzie naturalnym, powinna być skonsultowana z lekarzem w celu wyboru najodpowiedniejszej opcji. Warto pamiętać, że sposób zabezpieczenia, m.in. tabletki antykoncepcyjne, które przyjmowaliśmy przed ciążą mogą ulec zmianie, m.in. ze względu na to, że gospodarka hormonalna może teraz szaleć.
Według Kanadyjskich naukowców idealną przerwą między ciążami jest okres 18 miesięcy, a z zaleceń WHO możemy dowiedzieć się, że powinniśmy odczekać okres minimum 18 miesięcy, a najlepiej 24.
Tabletki antykoncepcyjne po porodzie – kiedy zacząć brać?
Ważnymi zagadnieniami, są także: tabletki antykoncepcyjne po porodzie kiedy zacząć brać oraz ile czasu powinno odczekać się ze współżyciem? Przyglądnijmy się najpierw drugiemu zagadnieniu. Z zaleceń specjalisty wynika, że nie powinniśmy podejmować współżycia w pierwszych 6 tygodniach po porodzie, czyli w okresie połogu. Jest to związane z regeneracją narządu rozrodczego, który powinien wrócić do stanu zbliżonego do okresu sprzed ciąży.
Wiele kobiet może zastanawiać się, kiedy mogą bezpiecznie rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych po porodzie. Jest to głównie zależne od metody karmienia dziecka:
- karmienie piersią,
- karmienie mlekiem modyfikowanym.
W przypadku karmienia piersią preparaty hormonalne nie powinny zawierać składników, które mogą wpłynąć na laktację, czyli tzw. estrogenów. Podczas karmienia naturalnego można stosować mini pigułkę, która zawiera jedynie progestagen. Nie wpływa on na produkcję pokarmu i można ją brać zaraz po porodzie. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę omówiony preparat, prezerwatywy lub wkładkę wewnątrzmaciczną jako metody zabezpieczania się.
Inaczej może być w przypadku mam, które nie karmią piersią, ponieważ mogą one przyjmować tabletki dwuskładnikowe. Można je przyjąć ok. 3-4 tygodni po porodzie. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby wybrać odpowiednią markę i rodzaj tabletek.
Pamiętaj, że antykoncepcja po porodzie i wybór odpowiedniej metody powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i planowania rodziny. Skonsultuj się z ginekologiem, który doradzi , która opcja będzie najlepiej odpowiadała Twojej sytuacji.