„Czy pchacz jest zdrowy?” – pytanie to budzi kontrowersje wśród rodziców. Przed zakupem warto zastanowić się nad zaletami i wadami tej zabawki. Pchacz może wspierać naukę chodzenia, ale niewłaściwe użycie może prowadzić do problemów z postawą i stawami.
Kiedy pchacz dla dziecka?
Pytanie czy pchacz jest zdrowy potrafi wywołać spory między rodzicami. Często budzi wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa zabawki oraz wpływu na prawidłowy rozwój dziecka. Przed zakupem zabawki, warto przyjrzeć się jej plusom oraz minusom.
Pchacz dla dziecka według zamysłu producenta powinien stanowić doskonałe narzędzie w nauce stawiania pierwszych kroków. Dzięki zamontowanym kółkom, trzymaniu go za uchwyt oraz przesunięciu ciężaru dziecka w przód, maluch jak sama nazwa wskazuje, popycha zabawkę.
Pchacz może być używany przez dziecko, jeśli pociecha ma już za sobą następujące etapy:
- czworakowanie,
- wstawanie,
- stanie,
- chodzenie bokiem przy meblach.
Wszystkie te elementy są ważne, a chodząc przy meblach maluch uczy się kroku odstawno-dostawnego. Nie powinniśmy również pchać na siłę go dziecku, jeśli maluch nie wykazuje jeszcze zainteresowania do m.in. wstawania.
Czy pchacze są zdrowe? – zalety i wady
Przechodząc jednak do głównego zagadnienia, czyli czy pchacz jest zdrowy, skupmy się więc na jego wadach i zaletach. Zacznijmy od minusów. W przypadku, gdy dziecko nie jest jeszcze gotowe na korzystanie z pchacza przyjmuje złą postawę ciała. Pchając maluch nie może się za bardzo pochylać, ponieważ bardzo obciążą swój kręgosłup, pogłębiając lordozę lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jego plecy powinny być proste.
W przypadku gdy, pchacz dla dziecka będzie za szybki, maluch może w zły sposób ustawiać stopy, koślawiąc je do środka lub chodzi tylko na palcach pomijając fazę podporu, czyli kontaktu pięty z podłożem. Zwróćmy na to uwagę. Jeśli maluch chodzi w ten sposób, odstawmy pchacz na bok.
Jednak pchacz posiada również plusy, jeśli dziecko, które z niego ma korzystać gotowe jest już do chodzenia w przód. Jednym z nich jest m.in. panel zabawkowy, który znajduje się najczęściej z przodu pchacza. Maluch może bawić się nim w pozycji siedzącej lub leżąc na brzuszku. Pchanie przedmiotów to również naturalny proces rozwoju, np. krzesła lub pufy. Ważna jest przy tym jednak prawidłowa postawa ciała i ułożenie stóp.
Jaki pchacz dla dziecka? Najlepszą opcją jest pchacz, który posiada możliwość regulacji szybkości. Nie powinien być również lekki, ponieważ popchnięcie może zakończyć się upadkiem i urazem do tej zabawki.