Bezdech to nie tylko problem dorosłych. Może on pojawić się także u dzieci, co budzi niepokój wśród rodziców. Warto zrozumieć różne aspekty tego zjawiska, szczególnie gdy dotyczy dzieci. Czym jest bezdech u dziecka oraz jakie są jego objawy?
Bezdech u dzieci
Bezdech u dzieci to termin odnoszący się do różnych rodzajów zaburzeń oddychania podczas snu u najmłodszych. U noworodka jest to zatrzymanie oddychania na minimum 20 sekund, lub krócej, lecz występują przy tym inne objawy tj. spadek czynności serca (<100/minutę) oraz/lub spadek saturacji, czyli zmniejszenie utlenowania krwi.
Wyróżnia się trzy typy bezdechów:
- centralny,
- obturacyjny,
- mieszany.
Najczęściej występującym bezdechem u dzieci (noworodków), jest centralny. Występuje on, ponieważ malutkie dzieci mogą posiadać nie do końca
wykształcony mechanizm regulujący rytm oddychania. Bezdech obturacyjny spowodowany jest niedrożnością dróg oddechowych. U dzieci, spowodowany jest najczęściej przerośniętymi migdałkami. Typ mieszany występuje, gdy niedrożność dróg oddechowych jest poprzedzana zatrzymaniem czynności ośrodka oddechowego w mózgu.
Bezdech senny u dzieci
Bezdech senny to zaburzenie polegające na powtarzającym się zatrzymaniu oddechu podczas snu. Osoby dotknięte tym problemem często nie zdają sobie sprawy z jego istnienia. Rodzice, którzy zaobserwują lub podejrzewają bezdech u swojego dziecka powinni starać się zachować spokój i sprawdzić z zegarkiem w ręku jak często on występuje. Jeśli jest to krótkotrwały bezdech, czyli krótszy niż 15 sekund, najczęściej nie wymaga interwencji. Obserwujmy jednak, czy dziecko nie robi się sine/fioletowe lub „zwiodczałe”, ponieważ wymaga wtedy natychmiastowej interwencji.
Warto zwrócić teraz uwagę na zagadnienie: bezdech senny objawy. Dziecko może wydawać głośne dźwięki podczas snu tzw. chrapanie, co wynika z drgania miękkich tkanek w okolicach gardła i nosa. Ponadto charakterystycznym objawem jest regularne zatrzymywanie się oddechu na krótki czas, co jest widoczne dla obserwatora. Dzieci cierpiące na bezdech senny mogą odczuwać nadmierną senność w ciągu dnia, co może wpływać na ich funkcjonowanie i koncentrację.
Rodzice powinni starać się unikać czynników, które mogą nasilać lub prowokować występowanie bezdechu. Temperatura otoczenia powinna być stała, ponieważ jej wahanie sprzyja występowaniu bezdechu. Starajmy się, aby nosek dziecka był drożny, co z pewnością ułatwi oddychanie. Ponadto pozycja dziecka do snu powinna być bez nadmiernego odciągnięcia główki malucha.